Moje miejsce na ziemi – ćwiczenie fotograficzne na styczeń

Celem naszych miesięcznych ćwiczeń fotograficznych jest motywowanie was do ciągłego fotografowania tego, co jest dla was ważne, do dokumentowania różnych momentów życia rodzinnego.

Ćwiczenia z Kadrografią to wyzwania dla osób na każdym poziomie umiejętności fotograficznych.

Przypominamy, że wyróżnione zdjęcia na koniec miesiąca są tylko przykładem i inspiracją. Wasze własne kadry zawsze będą miały największą wartość – bo będą dokumentowały wasze życie.

Jeżeli macie na ten nowy rok ambitne plany ciągłej nauki i doskonalenia waszych umiejętności fotograficznych, zachęcamy do naszych ćwiczeń i do nauki na podstawie artykułów z naszego archiwum – nasz trzyletni cykl tutoriali jest naprawdę dość szerokim kompendium wiedzy, bo prowadzimy te ćwiczenia już od ponad 3 lat! Bardzo zachęcamy, by wracać do wpisów o kompozycji, świetle czy dotyczących typów kadrowania. Przydadzą się one jako warsztat pomocny w naszych tegorocznych  ćwiczeniach. Znajdziecie je w naszej Bibliotece Tutoriali

Tak więc zaczynamy! Temat na styczeń to: “Moje miejsce na ziemi”

Zanim przeczytacie wskazówki, pomyślcie chwilę o waszym dzieciństwie. Czy pamiętacie wasz pokój, kuchnię w waszym domu, podwórko przed blokiem, na którym zawsze się bawiliście? Strumyk, nad którym budowaliście bazę? Przypomnijcie sobie, jak wyglądał główny rynek czy ulica w waszym miasteczku, ulubiona lodziarnia lub sklep z najświeższymi bułkami. A może ważniejsze było bardziej odległe miejsce, ale takie, w którym czuliście się u siebie. Czy chcielibyście mieć te miejsca zatrzymane na zdjęciach?

Teraz pomyślcie, które obecne miejsca odgrywają taką rolę dla was, dla waszej rodziny i dla waszych dzieci. W styczniu zatrzymajcie codzienne życie ze szczególnym zwróceniem uwagi na rolę, jaką odgrywa w fotografii otoczenie. Pokażcie nam na zdjęciach Wasze miejsce na ziemi. 

Od nas kilka wskazówek:

1. Pokażcie na zdjęciu zarówno miejsce, jak i toczące się w nich życie.

Pokażcie osobę w kontekście otoczenia. To trochę jak z portretem środowiskowym, choć tym razem samo środowisko gra ważniejszą rolę na fotografii, o nim chcemy się dowiedzieć najwięcej. Jednak fotografie, na których są ludzie, pomogą ożywić miejsce i pokazać jego skalę. Wprowadza silną narrację i radykalnie zmienia to, w jaki sposób widz odbiera daną scenerię.

2. Możecie też spróbować zdjęć samych miejsc, bez osób, ale tak, by nadal opowiedzieć historię o roli, jaką dana przestrzeń odgrywa.

family,

3. Zróbcie zdjęcia zarówno wewnątrz domu, jak i zdjęcia w bliższym i dalszym otoczeniu.

To może być odległy plac zabaw czy park, ale niech będzie on “waszym” miejscem lub typowym dla waszej okolicy.

4. W większości przypadków najlepiej sprawdzi się szerokie kadrowanie.

To na nim zobaczymy najwięcej, szeroki kadr może pokazać cały kontekst środowiska. 

Jednak w niektórych przypadkach wąskie kadrowanie przy małej głębi ostrości może też opowiedzieć ciekawą historię i wyznaczyć kierunek opowieści na zdjęciu.

5. W tym ćwiczeniu unikajcie kontaktu wzrokowego z osobą na fotografii.

Szukajcie takich momentów, w których jest interakcja między osobą a jej otoczeniem.

6. Starajcie się, by linie ścian, budynków, framug okien były proste (prostopadłe do brzegów kadru)

Najlepiej pamiętać o tym podczas robienia zdjęcia, choć można też łatwo poprawić podczas obróbki.  

7. Spróbujcie zrobić też kadry z perspektywy zdystansowanego narratora – wręcz podglądacza, na przykład zdjęcie z góry lub zza obiektu na pierwszym planie.

8. Zdjęcie przez okno z zewnątrz też jest ciekawym pomysłem na stworzenie wrażenia podglądania, powstanie kompozycja typu kadr w kadrze. 

9. Warto zrobić zdjęcie w ciekawym świetle.

Światło na fotografii buduje i przekazuje nastrój, dzięki czemu o danym miejscu dowiadujemy się nie tylko tego, jak wygląda, ale pomaga też wyobrazić sobie to, jak się tam czujemy. Miejsce może do nas dotrzeć na poziomie emocji.

Fotografowanie domu po zmierzchu zamiast w ciągu dnia przekaże dużo więcej o cieple rodzinnego miejsca. Ciemne krótkie styczniowe dni będą więc idealne na to ćwiczenie!


Jeszcze raz zachęcamy do nauki z naszym archiwum w Bibliotece Tutoriali! Jeżeli w nowym roku chcecie podszkolić się ze świadomego uważnego fotografowania, bardo pomocny może być nasz e-book: http://kadrografia.pl/e-book-opowiadanie-historii-w-fotografii/

I jeszcze kilka spraw organizacyjnych dotyczących projektu w 2022 roku: 

  1. Zdjęcia przede wszystkim muszą być zrobione w danym miesiącu – chodzi nam o ćwiczenia i bieżącą motywację do fotografowania. Nawet jeśli macie w archiwum idealne zdjęcia do wyzwania, chcemy, byście znów chwycili za aparat!
  2. Zdjęcia możecie wstawiać na naszej grupie na Facebooku lub na własnych profilach na Instagramie. Na Instagramie koniecznie dodajcie hashtag #kadrografiapl i hashtag miesiąca #mojemiejsce Wiele z was publikuje na Instagramie i dzięki temu od Nowego Roku nie będziecie musieli publikować zdjęć dwa razy – obiecujemy, że będziemy uwzględniać wszystkie zdjęcia z Instagrama spod tych hashtagów do wyróżnień. Koniecznie zaglądajcie pod hashtag i motywujcie siebie wzajemnie.

Oprócz wyróżnień na koniec miesiąca, będziemy wybierać zdjęcia do postów “Analizy zdjęcia” – jakie zaczęłyśmy publikować w listopadzie. 

Nie możemy więc doczekać się już Waszych fotografii!

Autorka wpisu: Renata Plaice – https://www.instagram.com/renata_plaice_photographs/

Fotografie:

Renata Plaice

Paula Krajewska – https://poli-grafia.com

Kasia Syguła – http://zdjeciarka.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *