Kadr w kadrze – ćwiczenie fotograficzne na kwiecień

Na kwiecień mamy temat, który nie powinien być zbyt trudny. Dzięki temu jest idealny dla wszystkich nieco bardziej początkujących fotografów rodzinnych, którzy teraz mają więcej okazji i czasu fotografowania swojej rodziny w domu.

Taki teoretycznie łatwy temat oznacza jednak, że tym bardziej czekamy na Wasze kreatywne interpretacje tematu! Niestety możliwości fotografowania w czasach kwarantanny są obecnie bardzo ograniczone do najbliższego znanego nam już otoczenia. Możemy za to postarać się o nowe ciekawe perspektywy i poćwiczyć kompozycję.

Zachęcamy Was zatem do szukania kadrów w kadrze. Znajdźcie sposoby na obramowanie fotografowanej sceny.

Co rozumiemy przez kadr w kadrze?

Komponując zdjęcie poszukajcie istniejących linii lub obiektów, które tworzą naturalną ramę, tak jak na przykład otwarte drzwi. Jaki rezultat da taka kompozycja?

  • Obramowanie uwypukla, podkreśla temat i przyciąga wzrok do fotografowanego obiektu.
  • Naturalna rama wprowadza porządek estetyczny i wizualny na zdjęciu, sprawia, że jest ono mniej chaotyczny.
  • Stworzenie kadru w kadrze może dodać fotografii dodatkowej głębi, wrażenia przestrzenności.
  • Często rama może dodać dodatkowych znaczeń opowiadanej na zdjęciu historii, ponieważ pokazuje inny punkt widzenia fotografa lub daje dodatkowe informacje dotyczące otoczenia lub sytuacji.

Możliwości uwzględnienia ram w kadrze są nieograniczone i jak dobrze się przyjrzycie, znajdziecie je w wielu miejscach.

Jak zwykle mamy dla Was kilka wskazówek:

– Przede wszystkim kadrujcie szerzej, zróbcie krok do tyłu i poszukajcie obiektów na pierwszym planie (czasami też na tle!), które mogą stworzyć ramę

– Fotografujcie przez otwarte drzwi. Takie fotografie wprowadzają efekt podglądania, fotografii bez ingerowania w scenę i przez to wydają się bardziej prawdziwe. Pokazują też poprzez zwrócenie uwagi na punkt widzenia, że w danym miejscu jest jeszcze dodatkowa osoba – fotograf.

– Fotografujcie przez okno: z zewnątrz lub od wewnątrz scenę na dworze.

– Dzieci zazwyczaj wchodzą pod stół, pod krzesła, a nawet do szaf i szafek, więc  w przypadku takich zabaw trzymajcie aparat zawsze w pobliżu.

– Zbudujcie razem fort lub rozstawcie namiot!

– Poszukajcie kreatywnych perspektyw, fotografowania przez inny obiekt.

– Wykorzystajcie też duże pudła lub skrzynie, dzieci lubią się w nich bawić, a zdjęcia dadzą wam piękny efekt kadru w kadrze.

 – Kadr w kadrze nie oznacza, że linie mają być proste ani nawet że obramowanie ma być z każdej strony, poszukajcie też innych, urozmaiconych kształtów – hamaków, koca, kołdry, dużych zabawek

 – Fotografujcie wieloplanowe kadry z uwzględnieniem innych osób na pierwszym planie

– Zróbcie zdjęcie samego odbicia – na przykład w lustrze lub kałuży. Kadr w kadrze gotowy!

– W plenerze poszukajcie kadrów w kadrze nie tylko w postaci prostych linii architektury, ale też z wykorzystaniem nieregularnych ram koron i gałęzi drzew

– W kadrach z obramowaniem, kiedy to kompozycja ma być główną zaletą kadru, zwróćcie uwagę na dobre rozmieszczenie elementów w kadrze, czy to z wykorzystaniem mocnych punktów czy symetrii

I jak zwykle – koniecznie pamiętajcie, że to nie sam trik kadru w kadrze będzie wyróżniał Wasze fotografie, ale historia, którą w Waszej „ramie” opowiecie.

Jak zawsze, czekamy na Wasze zdjęcia – muszą być nowe, powstały w tym miesiącu! – na grupie na Facebooku i na Instagramie z hashtagiem #kadrografiapl

Link do naszej grupy ćwiczeniowej: https://www.facebook.com/groups/280107449367793/

Autor artykułu: Renata Plaice

Fotografie:

Kasia Syguła http://zdjeciarka.com

Renata Plaice https://instagram.com/renata_plaice_photographs

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *