Portret środowiskowy – ćwiczenie fotograficzne na maj

Kwiecień za nami, przed nami maj – zupełnie inny niż dotychczas: kolejny miesiąc pod znakiem Covid-19 i ograniczeń socjalnych, czyli po prostu głównie siedzenia w domu. Na te kolejne domowe majowe tygodnie przygotowałyśmy dla Was zadanie portretowe. Być może wielu z Was spędza teraz ze swoimi dziećmi i bliskimi dużo czasu razem, więc jest to idealna okazja, żeby zrobić kilka portretów dokumentujących ten dla nas wszystkich trudny okres.

Zapraszamy Was w maju do zmierzenia się z portretem środowiskowym!

Temat jest zapewne znany wielu czytelnikom naszego bloga, portret środowiskowy to popularne ćwiczenie fotograficzne i popularna kategoria w wielu konkursach fotograficznych. Niemniej zrobienie dobrego portretu środowiskowego bywa czasem nie lada wyzwaniem. I właśnie w tym ma Wam pomóc nasz dzisiejszy wpis.

Zacznę od tego, że ja uwielbiam portrety, w szczególności portrety w dokumentalnej fotografii rodzinnej, portrety niepozowane, portrety, które powstają z obserwacji, z potrzeby chwili. I właśnie do takiego fotografowania portretów chciałabym Was zachęcić.

A czym jest właściwie portret środowiskowy? Najkrócej mówiąc to portret osoby fotografowanej w jej otoczeniu. Tylko tyle i aż tyle 🙂

A jak zrobić dobry portret środowiskowy?

Pamiętaj o dobrym świetle!

Po pierwsze jak przy każdy zdjęciu, które robisz, pamiętaj o ciekawym świetle. Zanim wciśniesz migawkę, rozejrzyj się, skąd pada światło, znajdź interesujące światło, które pomoże Ci stworzyć magiczny portret. Więcej na temat światła znajdziesz w naszych tutorialach, np. tu.

Zwróć uwagę na odpowiednią kompozycję!

Po drugie zwróć uwagę na kompozycję: możesz zdecydować się na kompozycję centralną i umieścić portretowaną osobę w samym centrum kadru lub skomponować zdjęcie kierując się regułą trójpodziału kadru (Zajrzyjcie do naszych wpisów dot. kompozycji tutaj). Warto również zwrócić uwagę na to, co znajdzie się w kadrze oprócz bohatera portretu. Każdy element tła, otoczenia powinien mieć znaczenie, powinien pomóc opowiedzieć historię osoby znajdującej się na zdjęciu.

Kadruj szeroko lub… wąsko 🙂

Po trzecie portret środowiskowy może być szerokim kadrem, ale nie musi – węższy kadr również może być odpowiedni. Wszystko zależy od tego, co chcesz powiedzieć widzowi na temat osoby fotografowanej.

Jaki obiektyw?

Po czwarte nie ma dużego znaczenia, jaki obiektywem zdecydujesz się fotografować, Bardzo często, gdy słyszmy “portret”, wydaje nam się, że powinniśmy sięgnąć po obiektyw długoogniskowy. Tymczasem przy fotografowaniu portretów środowiskowych strzałem w dziesiątkę może okazać się obiektyw szerokokątny, np. moja ukochana 35-ka 🙂 Jest to obiektyw, które nie zniekształca obrazu tak mocno, jak wiele szerszych obiektywów, a dzięki szerokiemu kątowi pozwala ująć w kadrze wszystko to, co będzie nam potrzebne do naszej wizualnej opowieści.

Wzbudź emocje!

Po piąte portret środowiskowy w dokumentalnej fotografii rodzinnej to nie jest portret, do którego usadzimy dziecko w jego pokoju i sfotografujemy. To jest portret, na którym uchwycimy tę jedną jedyną ulotną chwilę, w której pokażemy osobowość dziecka, jego pragnienia, strachy, marzenia. To portret, którym opowiemy historię, którym wzbudzimy emocje w widzu, sprawimy, że widz będzie chciał poznać historię bohatera lub bohaterki naszej fotografii. Od dobrego portretu środowiskowego widz nie będzie mógł oderwać wzroku! I takich właśnie portretów życzę Wam w tym miesiącu!

Gdzie szukać inspiracji?

I na koniec jeszcze kilka nazwisk fotograficznych – mistrzów i mistrzyń portretu środowiskowego. Jeśli potrzebujecie inspiracji koniecznie obejrzyjcie prace Elliota Erwitta tu, Dorothei Lange tu, w tym jeden z jej najbardziej znanych portretów pt. „Migrant Mother”. Niesamowite portrety środowiskowe znajdziecie również na stronie Documentary Family Awards wśród galerii finalistów konkursu fotograficznego dokumentalnej fotografii rodzinnej. Niezwykle przejmujące portrety obejrzycie również na stronie Nancy Borrowick, portrety te są częścią jej projektu fotograficznego „The Family Imprint”.

Chwytajcie za aparaty i pokażcie nam Waszych bliskich w ich otoczeniu! Czekamy niecierpliwie na Wasze zdjęcia. Wszystkie zdjęcia muszą być nowe, majowe! Zapraszamy do naszej grupy na Facebooku i na Instagrami: pamiętajcie o oznaczeniu zdjęć hashtagiem #kadrografiapl.

Link do naszej grupy ćwiczeniowej: https://www.facebook.com/groups/280107449367793/

Autorka artykułu: Paula Krajewska

Fotografie:

Paula Krajewska https://poli-grafia.com 

Kasia Syguła http://zdjeciarka.com

Renata Plaice https://instagram.com/renata_plaice_photographs

Jeden Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *