Pięć zmysłów – ćwiczenie fotograficzne na kwiecień

Fotografia to uczta dla zmysłu wzroku. W naszych tutorialach dajemy Wam wskazówki, jak pracować z kompozycją, perspektywą, kolorem i światłem, by przekazywać historię i wzbudzać w odbiorcy emocje. Jednak nasze wskazówki skupiają się przede wszystkim na sferze wizualnej, na zmyśle wzroku. Od fotografii nie oczekujemy zwykle pobudzania innych zmysłów.

W tym miesiącu jednak stawiamy Wam takie wyzwanie: spróbujcie pokazać nie tylko, jak scena wygląda, ale przekażcie ją też innymi zmysłami. Zmysłem słuchu, dotyku, smaku i węchu.

Kwiecień pachnie zapachem kwitnących kwiatów i drzew, ciast na święta wielkanocne w piekarniku. W kwietniu po długiej zimie słyszymy śmiech dzieci na placu zabaw i w parkach. Wiosną czujemy na skórze krople deszczu czy powiew wiatru, pracujemy w ogrodzie, przesadzamy kwiaty. Próbujemy smaków pierwszych świeżych warzyw lub smaków typowych dla Wielkanocy i świąt. Zatrzymajmy choć namiastkę tych sensorycznych wspomnień na zdjęciu.

Jak zwykle kilka wskazówek: 

Najważniejsze w tym miesiącu będzie przekazanie historii – wiemy, że dla Was to nic nowego, bo cały nasz blog promuje storytelling w fotografii. 

Pomyśl, jaką historię chcesz przekazać w fotografii i jak tę scenę odczuwasz – czy słyszysz lub czujesz ją innymi zmysłami niż zmysł wzroku? Już sama refleksja pomoże Ci zmienić perspektywę, ustawienia w aparacie, wybrać temat kadru.

Zmysł słuchu 

W naszym nowoczesnym świecie i naszej zabieganej codzienności dźwięki towarzyszą nam stale i jesteśmy hałasem wręcz przeładowani. Mimo to w fotografii słuch to jeden z najtrudniejszych zmysłów do przekazania. By to wzmocnić, fotografuj sceny, na których odbiorca “dopowie” dźwięk. Zazwyczaj będą to sceny dynamiczne: biegające, skaczące dzieci, osoby zmywające naczynia w zlewie. Scena tańca lub zdjęcie osoby grającej na instrumencie pozwoli nam wyobrazić sobie dźwięki muzyki.

Dźwięki towarzyszą też silnie emocjonalnym scenom – okrzyki w czasie oglądania meczu, roześmiane osoby. Te wszystkie sytuacje można pokazać na zdjęciu, a odbiorca “dopisze do nich ścieżkę dźwiękową” na podstawie własnych doświadczeń.

Warto jednak w naszym sensorycznym wyzwaniu pokazać też bardziej ciche i subtelne dźwięki. Fotografuj detale i naturę – na zdjęciu “usłyszymy” wówczas śpiew ptaków, szum liści na drzewie czy plusk wody.

Zmysł smaku 

Fotografia jest często powiązana ze zmysłem smaku. Już  samo powiedzenie “jeść oczami” pokazuje, że na  sam widok jedzenia pobudza się nasz apetyt i wyostrza zmysł smaku. Wykorzystaj to w fotografii zmieniając perspektywę, by uwypuklić znaczenie jedzenia na zdjęciu. Pokaż ciekawe kolory i kształty owoców czy potraw. Fotografuj osoby delektujące się smakiem, pokaż ich emocje. Tu chyba nie będzie trudno – często fotografujecie dzieci i dorosłych przy jedzeniu! W zeszłym roku mieliśmy nawet całe miesięczne wyzwanie „Przy stole.” Może w ramach tego ćwiczenia zauważycie jednak inne momenty – wiadomo, że małe dzieci zmysłem smaku odkrywają nie tylko jedzenie!

Zmysł węchu 

Z tym zmysłem znów chyba trochę trudniej w fotografii, ale zachęcamy, by spróbować dotrzeć z historią na zdjęciu także do zmysłu węchu. Przede wszystkim przydadzą się powyższe wskazówki dotyczące fotografii smaku, zapachy kuchni i jedzenia. Historie wokół piekarnika i kuchni, moment nalewania kawy, gdy unosi się z niej para pobudzą nasze poczucie zapachów. 

Nie zapomnijcie też o zapachach kwiatów i drzew, zapachów morza, rzeki, lasu po deszczu…

A może sfotografujesz wyraz twarzy osoby, która się krzywi przy mniej przyjemnych zapachach – choćby przy zmienianiu pieluchy? Można tu zdecydowanie wprowadzić trochę humoru!

Zmysł dotyku

Zmysł dotyku możemy przekazać skupiając się na małych momentach, fotografując detale – na przykład dotyk ręki, kosmyki włosów. Fotografia skupiona na detalu, bez twarzy pozwoli odbiorcy dostrzec faktury, opierając się na wyobrażeniu dotyku. Możemy też pokazać sensoryczne prace czy zabawy – w ziemi, w ogrodzie, w wodzie. Możemy pokazać faktury materiałów i przedmiotów – grube sploty swetra, kształty muszli na plaży, ziarenka piasku. Odejść od szerokich kadrów, a skupić się na detalach.

Zmysł wzroku 

Zmysł wzroku na fotografii ćwiczymy zawsze, więc w naszym kwietniowym wyzwaniu stawiamy przede wszystkim na pozostałe zmysły. Jeśli chcesz jednak dodatkowo wzmocnić w odbiorcy zmysł wzroku, możesz skupić się na mocnych kolorach i na ciekawym świetle. Zajrzyjcie na przykład do tych tutoriali po więcej wskazówek: http://kadrografia.pl/2021/05/01/komponowanie-kolorem-cwiczenie-fotograficzne-na-maj/

http://kadrografia.pl/2021/03/02/swiatlo-budujace-nastroj-cwiczenie-fotograficzne-na-marzec/

Przez cały miesiąc czekamy na Wasze zdjęcia na grupie na Facebooku i na Instagramie. Im więcej będziecie fotografować, tym lepsze będą Wasze zdjęcia. Dodatkowo Wasze albumy zapełnią się wspomnieniami, które docenicie w przyszłości! 

Link do grupy ćwiczeniowej Kadrografii na Facebooku: https://www.facebook.com/groups/280107449367793

Fotografie: Renata Plaice: https://www.instagram.com/renata_plaice_photographs/

Katarzyna Syguła: http://zdjeciarka.com

Jeśli szukacie więcej materiałów do nauki, zajrzyjcie do naszego e-booka: http://kadrografia.pl/e-book-opowiadanie-historii-w-fotografii/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *