paula krajewska www.poli-grafia.com

Światło budujące nastrój – ćwiczenie fotograficzne na marzec

Fotografia to światło. O świetle pisałyśmy na naszym blogu wielokrotnie i pewnie będziemy wracać do niego jeszcze nie raz.

W marcowym wpisie chciałabym Wam krótko opowiedzieć o tym, jak stworzyć klimatyczne, nastrojowe zdjęcia z różnymi rodzajami światła.

Marcowe światło jest moim zdaniem jednym z najpiękniejszych w całym roku – słońce nie jest jeszcze tak wysoko nad horyzontem, światło nie jest jeszcze akie ostre i kontrastowe, jak to bywa w środku dnia w lecie, a jednocześnie dni są coraz dłuższe i dłużej możemy cieszyć i bawić się światłem na co dzień.

Jak zapewne wiecie klimat zdjęcia w dużej mierze zależy od rodzaju i jakości światła, a także od jego temperatury barwowej. Ciepłe letnie światło złotej godziny wywoła w widzu inne emocje niż chłodne  światło o brzasku dnia.

Kiedy sięgam po aparat i chcę zrobić zdjęcie, zawsze zastanawiam się, o czym chcę opowiedzieć, co chcę przekazać widzowi i kiedy znam cel, mogę dobrać odpowiednie środki, żeby go osiągnąć, czyli poszukać odpowiedniego światła, wybrać najlepszą kompozycję i wcisnąć migawkę w decydującym momencie. Teraz chciałabym się skupić na różnych nastrojach, które jako fotografowie, możemy wywołać naszymi obrazami w widzach. Do dzisiejszego wpisu wybrałam 4 z nich:

Radość

Wesołe i radosne emocje wywołają w nas zazwyczaj zdjęcia, które są jasne i ciepłe, Światło, które pomoże nam taki efekt uzyskać jest miękkie i równomierne, np. światło o poranku. Dobrze jest użyć go jako światła bocznego i wykorzystać je do stworzenia wrażenia trójwymiarowości na fotografii.

Strach/tajemnica

Fotografie, które budzą w widzach strach, niepewność, które kryją w sobie jakąś tajemnicę. Takie obrazy można stworzyć wykorzystując światło i cień, zwykle światło na takich fotografiach nie jest równomierne, może wydawać się go za mało na pierwszy rzut oka. Przy takich zdjęciach warto również pobawić się światłem tylnym i stworzyć graficzne, sylwetkowe kadry (więcej o świetle tylnym znajdziecie w naszym wpisie o tu). Strach budzić może również chłodna temperatura barwową – błękitne światło o brzasku lub zmroku to idealne światło do zdjęć tajemniczych, niepokojących. Czasem warto się również w takich sytuacjach pobawić ustawieniami aparatu i spróbować zrobić co najmniej trzy ujęcia: zdjęcie nieco niedoświetlone, poprawnie naświetlone i nieco prześwietlone, a następnie sprawdzić, przy których ustawieniach uzyskaliśmy efekt, o który nam chodziło. Wrażenie niepokoju możemy 

paula krajewska www.poli-grafia.com
paula krajewska www.poli-grafia.com
paula krajewska www.poli-grafia.com

Nostalgia

Nostalgia kojarzy mi się z ciepłem, z miękkim światłem złotej godziny. Pełne ciepła, nastrojowe zdjęcia powstaną właśnie w czasie złotej godziny. Któż nie lubi fotografii, na których ciepłe słoneczne tylne światło maluje klimat sielanki i beztroski, przenosi nas w wspomnienia letnich chwil. Aby uzyskać taki efekt warto podświetlić fotografowany obiekt od tyłu i delikatnie prześwietlić kadr. 

paula krajewska www.poli-grafia.com
paula krajewska www.poli-grafia.com
mocca, kasia, snieg, ogrod, kaja

Samotność/izolacja

Gdy chcemy w widzu wywołać wrażenie osamotnienia, możemy do tego celu wykorzystać pojedyncze źródło światła (np. światło z okna, światło sztuczne lampy). Warto przy tym pamiętać, że im dalej źródło światła znajdzie się od obiektu, tym będzie bardziej miękkie i lepiej spełni swoją funkcję. Im bliżej przysuniemy obiekt do pojedynczego źródła światła, tym bardziej kontrastowe stanie się światło i raczej wywoła wywoła w widzu strach.

paula krajewska www.poli-grafia.com
paula krajewska www.poli-grafia.com
paula krajewska www.poli-grafia.com

Na dzisiaj to wszystko 🙂 Zachęcam Was serdecznie do przejrzenia naszych dotychczasowych tutoriali o świetle a także do zajrzenia do kilku fotografów, którzy tworzą przepiękne nastrojowe kadry. Bardzo polecam profil Hiszpanki Susany Barbery, która jest mistrzynią i światła, i kompozycji. Zajrzycie również do Adrienne Bale Harvey i obejrzyjcie jej klimatyczne projekty fotograficzne. A z naszych rodzimych fotografek bardzo polecam znaną Wam zapewne Karolinę Piórkowską, która mistrzowsko posługuje się światłem i tworzy piękne codzienne kadry.

Pamiętajcie też o najważniejszym: zanim wciśnięcie migawkę, zanim zachwycicie się światłem, zastanówcie się, po co robicie zdjęcie, jaką historię chcecie opowiedzieć, czy środki, które wybraliście (światło, kompozycja) pomogą Wam w tym czy raczej przeszkodzą? I bawcie się fotografią! Miłego marcowego fotografowania! 

Autorka artykułuPaula Krajewska

Fotografie: 

Paula Krajewska https://poli-grafia.com

Renata Plaice http://rpphotographs.wordpress.com

Kasia Syguła http://zdjeciarka.com/
Zapraszamy do naszej grupy projektowej na Facebooku!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *