Komponowanie kolorem – ćwiczenie fotograficzne na maj

W fotografii kolory odgrywają ogromną rolę i na pewno sami nieraz zachwycaliście się zdjęciem właśnie dlatego, że miało piękną tonację kolorystyczną. Mamy więc nadzieję, że w maju poćwiczycie z nami komponowanie kolorem.

Kolor  – podobnie jak światło – odgrywa przede wszystkim ogromne znaczenie w przekazie emocjonalnym kadru.

Barwy oddziaływują w różny sposób na nasz mózg i mają bogatą symbolikę – choć może ona różnić się między kulturami. Na przykład czerwień w naszej zachodniej kulturze symbolizuje ognistą energię, miłość, pasję, podczas gdy niebieski kojarzy się ze spokojem, równowagą, opanowaniem. Ciepłe kolory przekazują ciepło, bliskość, a zimne – świeżość, przestrzeń, oddech.

Warto uświadomić sobie lub poczytać o znaczeniu barw i mieć je na uwadze podczas fotografowania, choć oczywiście w codziennej fotografii rodziny rzadko mamy wpływ na wybór kolorów w kadrze i dostosowanie ich do historii. 

Możemy jednak wykorzystać kolory do wzmocnienia kompozycji zdjęcia. 

W naszych tutorialach pisaliśmy już o wielu sposobach na lepszą kompozycję (zachęcamy do odwiedzenia naszej Biblioteki Tutoriali) – tak jak wykorzystanie linii czy kształtów geometrycznych. Kompozycja jest ogromnie ważna w czytelnym przekazie zdjecia – pomaga odbiorcy odczytać historię na zdjęciu.

Komponowanie kolorem może zatem pomóc w czytelnym opowiadaniu historii, jednocześnie oddziałując na poziomie emocjonalnym lub symbolicznym.

Mamy dla was bardzo praktyczne wskazówki, jak możecie wykorzystać kolor w komponowaniu zdjęcia

1. Przede wszystkim pamiętajcie, że mocny punkt koloru na neutralnym kolorystycznie tle (na przykład na ubranku dziecka) na kontrastowym lub neutralnym kolorystycznie tle przyciągnie wzrok do tematu i historii zdjęcia. W ten sposób kolor pomoże w tworzeniu czytelnych w przekazie fotografii.

2. Przed naciśnięciem migawki sprawdźcie wszystkie elementy w kadrze i jeśli trzeba, zmieńcie perspektywę, by mocny kolor w innej części kadru lub w tle nie odwrócił uwagi od tematu. Można też oczywiście spróbować w obróbce przygasić saturację na przeszkadzającym kolorystycznym elemencie, ale zdecydowanie łatwiej jest zadbać o to już podczas robienia zdjęcia

Tu pokażę Wam negatywny przykład – z przeszkadzającą w tle czerwoną sukienką:

3.Połączcie kolor z innymi elementami lub regułami wzmacniającymi kompozycję – jak mocny punkt, zasada złotego podziału, linie, obramowanie czy kształty geometryczne. 

4. Szukajcie spójności, powtórzeń kolorystycznych w kadrze, by połączyć historię między dwoma punktami kadru.

5. Jeśli zauważycie kontrastowe połączenia kolorów, wykorzystajcie ich potencjał. Kontrastowe, czyli te, które leżą naprzeciw siebie na kole barw.

Są to: czerwony z niebieskim, żółty z fioletowym, różowy z zielonym, pomarańczowy z niebieskim.

6. Równie mocny, a estetycznie często lepszy efekt dają też takie połączenia, gdzie oba kontrastowe kolory mają albo lekko ciepłe tonacje albo lekko zimne (i dzięki temu są sobie bliższe na kole barw niż całkowicie naprzeciw). Na przykład: czerwony z zielonym, różowy z niebieskim, pomarańczowy z fioletowym, zielony z pomarańczowym, różowy z żółtym

7. Nie zawsze to kontrasty nas zachwycą. Bardzo dobre kompozycje tworzą też barwy pokrewne, leżące blisko siebie w kole barw. Takie kompozycje mogą być minimalistyczne tonacyjnie, monochromatyczne lub bogate w przejścia kolorystyczne i odcienie tej samej barwy z kolorami pochodnymi.

8. Zanim chwycicie w tym miesiącu za aparat, przejrzyjcie wasze dotychczasowe zdjęcia, zobaczcie, które dla Was mają najpiękniejsze kolory i zanalizujcie je biorąc pod uwagę nasze wskazówki. Pomyślcie, jakie połączenia kolorystyczne przemawiają do Was na poziomie emocjonalnym – być może będą to zdjęcia w jednej tonacji kolorystycznej, w neutralnych barwach lub może w mocnych, soczystych kolorach o wysokiej saturacji. 

9. Jak zawsze, pamiętajcie, że nadal czekamy na zdjęcia z historią i przekazem!

Czekamy na Wasze zdjęcia – na grupie na Facebooku i na Instagramie z hashtagiem #kadrografiapl

Link do naszej grupy – https://www.facebook.com/groups/280107449367793

Autor artykułu – Renata Plaice https://www.instagram.com/renata_plaice_photographs/

Fotografie – Renata Plaice i Paula Krajewska – https://poli-grafia.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *