Humor – ćwiczenie fotograficzne na kwiecień

 To nie Prima Aprilis –  w kwietniu zachęcamy Was do fotografowania z humorem, do  uchwycenia na zdjęciu zabawnych scenek z codzienności. Na pewno przyznacie, że takie zdjęcia w albumie doceniamy najbardziej. Niektórym osobom fotografowanie z humorem przychodzi naturalnie. Nie martwcie się jednak, jeśli ten temat wydaje wam się dużym wyzwaniem, ponieważ jak zwykle mamy dla Was sporo wskazówek. Na pewno w tym miesiącu będziecie się dobrze bawić fotografią! 

Humor jest oczywiście bardzo subiektywny – nie wszystko śmieszy wszystkich i  nie wszystkie sytuacje będą dla kogoś spoza naszej rodziny czytelne. Nie jest naszym zadaniem rozśmieszyć każdego, ale warto szukać jak najbardziej uniwersalnych sytuacji, które w wielu osobach wywołują emocje.

Pamiętajcie też, że nasze ćwiczenia to nie jest konkurs na najśmieszniejsze zdjęcia. Nadal czekamy na dobrze skomponowane fotografie z czytelną historią, szukamy jedynie delikatnej dawki komizmu i humoru – którego w codzienności życia rodziny nie brakuje!

Przede wszystkim zachęcamy Was do tego, by fotografować wszystkie małe i duże absurdy codzienności rodzinnej, na przykład kreatywne interpretacje tego, co jest „normalne” i do czego służa przedmioty.

1. Pokaż na zdjęciu kontekst sytuacji.

Pierwszą trudnością uchwycenia humoru na zdjęciu jest to, że nie mamy do dyspozycji dialogu, głosu, dźwięku, sekwencji ruchu. Humor przekazujemy tylko pojedynczym obrazem. Istnieją jednak sposoby, kiedy te brakujące elementy można w fotografii zasugerować. Obraz roześmianej osoby sugeruje dźwięk śmiechu, zamrożenie ruchu pokazuje, jaki ruch się odbywa,  osoba na ziemi zasugeruje, że ktoś się właśnie przewrócił… Osoba zakrywająca uszy sugeruje nieprzyjemny dźwięk… Mówiąc inaczej, dodanie więcej informacji co do kontekstu sytuacji pozwala na lepsze opowiedzenie historii.

Storytelling w fotografii humoru musi być jasny i czytelny, a czasami wręcz dosadny. Wieloplan i dodatkowy kontekst muszą być intencjonalne -tak, by historia była prosta do odczytania. Mamy nadzieję, że to ćwiczenie poprawi Waszą zdolność opowiadania historii na zdjęciu.

2. Zmień perspektywę 

Nietypowa perspektywa może ogromnie wpłynąć na humorystykę fotografii. Fotografujcie z poziomu podłogi, zza przedmiotu, ale szukajcie też takich kadrów, gdzie sama perspektywa – wraz z naciśnięciem migawki w idealnym momencie – może stworzyć humorystyczny efekt.

3. Uchwyć najlepszy moment.

Wcale nie trzeba być szybkim fotografem. Przede wszystkim warto obserwować otoczenie, a w dynamicznej scenie zrobić wiele zdjęć, by zatrzymać ten jeden najlepszy moment – kiedy na przykład reakcja dziecka będzie najciekawsza. Fotografując własną rodzinę mamy tą przewagę, że często wiemy, czego możemy się spodziewać, bo mamy ten zmysł rodzica, który „wiedział, że tak się to zaraz skończy!” 😉

4.  Fotografuj wyraziste emocje.

Radość i śmiech pokazane na zdjęciu już same w sobie dodają humoru w fotografii. Ale pokazanie innych emocji też może być komiczne. Mogą byc nimi strach, zazdrość, złość, nuda, zdziwienie. Takie emocje uchwycone w codziennej sytuacji (o ile nie dzieje się komuś krzywda) często nas rozbawią. I nie zawsze muszą to być emocje dziecka, obserwujcie też reakcje dorosłych. 

5. Postaw na autentyczność.

Najśmieszniejsze jest coś, co jest prawdziwe. W tym miesiącu ustawione zdjęcie – nawet jeśli nas może rozbawić – nie będzie miało tak mocnego wydźwięku, jak dokumentalna fotografia. Pozowane i przygotowane wcześniej zdjęcia też oczywiście potrafią być humorystyczne, ale zachęcamy was do obserwowania i dostrzegania zabawnych sytuacji w waszym codziennym życiu. Na pewno po latach docenicie je bardziej!

6. Zaakceptuj imperfekcję

Niedoskonałe zdjęcie wzmocni jego autentyczność i dzięki temu przekona widza do autentyczności przedstawionej scenki. Mniej idealne światło, mało instagramowe otoczenie, niedoskonałości techniczne, “przeszkadzajki” w tle są w takiej fotografii jak najbardziej dopuszczalne. Skupiamy się na historii, momencie i w miarę możliwości kadrujemy i komponujemy tak, żeby historia była jasna i  w mgnieniu oka czytelna dla widza.

7. Fotografuj ciekawe kostiumy, zabawki i rekwizyty

Duży efekt humorystyczny może dać ciekawe ubranko dziecka, kostium, maska, zabawka. Zwłaszcza, jeśli dziecko jest w przebraniu niespójnym z otoczeniem i sytuacją. Takie przeciwstawienie da absurdalny, zabawny efekt. 

Mamy nadzieję, że te wskazówki zachęciły Was do prób uchwycenia humoru na zdjęciach, choć być może początkowo temat Was onieśmielił!

I mamy jeszcze dla Was link do inspiracyjnej galerii, która chyba najlepiej zilustruje podane wyżej wskazówki:

Na Wasze kwietniowe zdjęcia czekamy na grupie na Facebooku https://www.facebook.com/groups/280107449367793

i na Instagramie z hashtagiem #kadrografiapl

Autorka artykułu: Renata Plaice https://www.instagram.com/renata_plaice_photographs/

Fotografie:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *