Geometria – ćwiczenie fotograficzne na wrzesień

Po magicznych złocistych fotografiach w sierpniu mamy dla Was w tym miesiącu zupełnie inne zadanie – można nawet powiedzieć, że estetycznie leżące na przeciwnym biegunie do eterycznych fotografii, które maluje światło w czasie złotej godziny. We wrześniu zachęcamy Was do szukania mocnych zdecydowanych kompozycji.

Jednym ze sposobów na taką wyrazistą kompozycję jest geometria. Na pewno widzieliście takie zdjęcia – harmonijne obrazy, utkane z linii lub doskonałych kształtów. Wprowadzają estetyczny porządek lub intrygują nas jako abstrakcyjne wzory.

Komponowanie w oparciu o kształty geometryczne dotyczy najczęściej fotografii architektury. My jesteśmy blogiem o fotografii codzienności rodziny, podnosimy więc poprzeczkę i zachęcamy Was do nie tylko do fotografii ciekawych kształtów, ale do opowiadania historii o Waszej rodzinnej codzienności. W tym tutorialu pomożemy Wam ten cel osiągnąć. Doczytajcie do końca, bo ostatnia wskazówka będzie najważniejsza.

Dlaczego warto uwzględniać w fotografii geometryczne kształty?

Przede wszystkim dlatego, że tak skomponowane zdjęcia przyciągną wzrok, zaintrygują i zainteresują widza. Tak już jesteśmy skonstruowani, że perfekcyjne kształty mają na nasz mózg dużą siłę oddziaływania. Kształty geometrycze mogą wprowadzić poczucie harmonii  w chaotycznej scenie. Potrafią też prowadzić wzrok widza tak, by zdjęcia stały się bardziej czytelne i jasne w odbiorze. Zresztą, gdy spróbujecie sami, zobaczycie, że geometria naprawdę dodaje zdjęciu dużej wyrazistości.

Co zaliczymy do geometrycznych kompozycji?

Najbardziej chodzi nam o szukanie ciekawych kompozycji z geometrycznych kształtów: kwadratów, prostokątów, kształtów wielokątnych, okręgów i trójkątów, spirali i półokręgów. Geometria to też linie – szukajcie ciekawych kompozycji opartych na wielu liniach, przecinających się w różny sposób, tworzących kompozycję wzorów i kształtów.  

Jeśli ćwiczycie fotografowanie z nami, mieliście już okazję wytrenować oko na mocne przyciągające wzrok kompozycje – linie, odbicia, obramowanie, minimalizm. Wiele z tych ćwiczeń przyda się i w tym miesiącu, zajrzyjcie więc do naszych archiwalnych ćwiczeń: 

Linie w fotografii – tutorial

Minimalizm w kompozycji – tutorial

Kadr w kadrze – tutorial

Co może Wam pomóc?

  • Wybierzcie się na spacer po mieście. Urbanistyczne krajobrazy, kompozycje architektury, siatki ulic to nieskończona inspiracja dla fotografa szukającego mocnych kompozycji. To nie zawsze musi być nowoczesna architektura. Stare budynki, ukryte zakątki miasta, przejścia dla pieszych czy choćby rzędy szafek w szatni tak samo mogą być w fotografii równie efektowne.

  • Plac zabaw lub małpi gaj też są pełne kształtów – by zaskoczyć przeciętnego widza, szukajcie ciekawych i oryginalnych kątów widzenia, by stworzyć w ramach kadru kompozycje nieco inną niż zazwyczaj. Stosujcie obramowania i dokładnie przemyślcie umieszczenie kształtów w kadrze.

  • Okręgi w fotograficznej kompozycji są dodatkowe bonusy! Dlaczego? W naszym otoczeniu mamy dość dużo prostokątów i kwadratów (budynki, okna, drzwi…), a okrągłe budynki to już rzadkość. Okręg to jedna linia – jest jednocześnie nieskończona, jak i zamknięta. Jeżeli chcecie ująć w kompozycji więcej okręgów, to często znajdziecie ich najwięcej fotografując z góry – szklanki, kubki, gry planszowe.

  • Trójkąty również stworzą mocne kompozycyjnie obrazy. Tak naprawdę należy im się cały oddzielny wpis, dziś tylko wspomnimy, że stosowanie trójkątów estetycznie tworzy lepsze kompozycje niż prostokąty czy kwadraty. Pięknie przecinają prostokątne fotografie dodając zdjęciu dynamiki i prowadząc wzrok widza. I też nie tak łatwo o nie w otoczeniu

  • Mocne kontrastowe światło stworzy geometrie światła – posiadacze żaluzji w słoneczne dni mają duże pole do popisu i mogą w domu zaobserwować intrygujące geometryczne obrazy. Ale i bez nich nie jesteście na straconej pozycji. Zaobserwujcie, jakie linie i siatki tworzy światło i cień w waszym otoczeniu, z barierek na schodach czy balkonie, słupów w mieście. O każdej porze dnia ta kompozycja może być zupełnie inna.

 

  • Uwzględnijcie moc koloru. Wyraźne geometryczne kształty przyciągną wzrok, tak samo stanie się z mocnymi kolorami. Wyraziste kolory (lub jeden!) mogą Wam pomóc dodatkowo podkreślić kształty.

  • W tym miesiącu skupiamy się na kompozycji, więc pomyślcie, gdzie w kadrze najlepiej umieścić zaobserwowane geometryczne kształty, by najlepiej poprowadzić wzrok widza.

  • Wyprostujcie kadr tak, by linie prostokątów i kwadratów były prostopadłe i równoległe do boków kadru  – chyba że celowo bawicie się dynamiką linii 

  • Na koniec najważniejsza wskazówka. Nadal fotografujemy rodzinę i nadal opowiadamy naszymi kadrami historię. Chcemy, byście Wasze geometryczne kompozycje i urbanistyczne krajobrazy przełamywali postacią człowieka. Czasami możecie w ten sposób dodatkowo ożywić kadr, czasami stworzyć intrygujące przeciwstawienie ogromnych kształtów miasta i małej osoby człowieka.

Na temat opowiadania historii w kadrach napisaliśmy e-booka – tu znajdziecie więcej informacji: E-book: Opowiadanie historii w fotografii 

Jak zwykle będziemy czekać na Wasze zdjęcia – wrzesień to początek nauki nowych rzeczy, dołączcie do naszego projektu, jeśli szukacie nowych możliwości rozwoju.  

Link do naszej grupy ćwiczeniowej na Facebooku: https://www.facebook.com/groups/280107449367793

Autor artykułu: Renata Plaice – https://rpphotographs.wordpress.com/

Fotografie: Kasia Syguła – http://zdjeciarka.com/

Renata Plaice – https://rpphotographs.wordpress.com/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *