Linie w fotografii – ćwiczenie fotograficzne na styczeń

1 stycznia to czas na pierwsze ćwiczenie fotograficzne z Kadrografią. Przez cały rok będziemy z Wami ćwiczyć dwa aspekty wspaniałych fotografii – kompozycję i światło. W styczniu zaczynamy od pierwszego ćwiczenia z kompozycji, ćwiczenie lutowe będzie dotyczyło światła. Jeżeli czytasz to w zupełnie innym miesiącu, to po prostu ucz się z nami kompozycji w fotografii!

Kompozycja i kadrowaniedobre kadrowanie i przemyślana kompozycja pomoże z codziennej sceny stworzyć obraz, który zatrzyma na dłużej i podkreśli przekaz zdjęcia. Reguły kompozycyjne obrazów dotyczą fotografii w takim samym stopniu jak sztuk plastycznych. Nie chodzi tu jednak o ścisłe trzymanie się reguł, tylko o uważną obserwację fotografowanej sceny i takie ułożenie elementów w kadrze, by wzmocniło ono ogólną estetykę zdjęcia.

W styczniu skupimy się na zastosowaniu linii w kadrze.

1.      Zanim zaczniesz fotografować scenę, zobacz, czy może uda Ci się zaaobserwować i wykorzystać linie, które uporządkują i zbalansują kadr. Nie chodzi jednak o to, żeby zrobić ładne zdjęcie linii. Cały czas chcemy, żebyście w kadrach łapali prawdziwe życie i ważne momenty. Nie przez przypadek pierwsze wpisy na naszym blogu dotyczyły wartości dokumentowania, a nie mistrzostwa technicznego. Co może pomóc w takiej kompozycji?

2.    Kadruj szerzej. Zrób krok do tyłu, by oprócz fotografowanych osób wykorzystać linie mebli, okien, drzwi, ściany, schodów…

3.      Pamietaj o prostym horyzoncie. Naturalna linia horyzontu powinna byc równoległa do górnego i dolnego brzegu zdjęcia. Jeżeli się nie uda w aparacie, to trzeba koniecznie wyprostować kadr później (nawet telefony mają taką funkcję obracania zrobionego zdjęcia). 


4.      Wykorzystaj linie prowadzące do nadania zdjęciu głębi. Linie prowadzące to linie biegnące od brzegu kadru (zwłaszcza jednego lub obu dolnych rogów) do środka, pogłębają one wrażenie trójwymiarowości przestrzeni w kadrze. Tego już się nie da poprawić w obróbce. Ustaw aparat tuż przy takiej linii (np. przy samym blacie stołu). Obserwuj uważnie, pomyśl i skomponuj kadr, zanim naciśniesz migawkę. Podczas robienia zdjęcia musisz zobaczyć scenę w dwuwymiarze, jako płaski prostokąt, bo tak widzi ją Twój aparat.

5.      Unikaj linii, które prowadzą wzrok w inną stronę niż scena/ osoba, która jest bohaterem zdjęcia. Linie powinny być tylko narzędziem wzmocnienia tematu zdjęcia – mogą na przykład obramować bohatera


6.      Wykorzystuj linie poziome, pionowe i przekątne (skośne). Poziome i pionowe stabilizują zdjęcie, przekątne dodadzą dynamiki.



7.      Gdzie szukać linii? W domu mogą to być linie mebli, brzegu stołu, blatu, parapetu, dywanu, linie zabawkowych torów. Na zewnątrz: droga, ścieżka, chodnik, ulica, ogrodzenie, rząd drzew, brzeg morza czy rzeki i oczywiście plac zabaw. 

8.      Wykorzystaj mniej oczywiste linie, na przykład ramion czy nóg!

9.      Często wystarczy zmienić perspektywę, pochylić się, przystawić aparat tuż obok ogrodzenia lub przy samej ziemi, jeśli są na niej namalowane pasy, spróbować fotografii z góry lub zza jakiegoś elementu na pierwszym planie


Trzy dodatkowe zadania dla zaawansowanych:

10.  Wykorzystajlinie faliste, w kształcie litery S. Linie faliste prowadzą wzrok po kadrze w łagodny i bardziej interesujący sposób – zapraszają do nieśpiesznego spaceru. Linia falista nie jest statyczna ani dynamiczna. 



11.  wykorzystaj linie narysowane przez promienie światła lub kontrasty światła i cienia (jeśli masz żaluzje, to obowiązkowo!). Gdy brakuje słońca, wykorzystaj światło lampy.



12.  pamiętaj, że istnieją też linie domyślne, przede wszystkim linie wzroku. Jeżeli osoba na zdjęciu na coś patrzy, to my oglądając zdjęcie, podążamy za jej wzrokiem. Tym bardziej, jeśli wskazuje na coś palcem. W ten sposób w kadrze istnieje linia, która jest niewidoczna, ale prowadzi nasz wzrok tak samo jak rzeczywiste linie. Pomyśl, jak możesz je wykorzystać w kompozycji zdjęć. 

domyślne linie wzroku prowdzące do buta

To tyle teorii. Teraz chwytamy za aparaty (choćby w telefonie) i ćwiczymy tworzenie pięknie skomponowanych zdjęć z wykorzystaniem linii w kadrze. Nie możemy się doczekać, by zobaczyć , co w tym miesiącu stworzycie.
Kilka słów o rocznym projekcie 12 ćwiczeń fotograficznych #kadrografia2019

W ramach naszego projektu Kadrografia2019  planujemy 12 miesięcznych ćwiczeń fotograficznych. Pierwszego dnia każdego miesiąca opublikujemy temat ćwiczenia z krótkim tutorialem. Będziecie mieli cały miesiąc na doskonalenie warsztatu w tym jednym zakresie. Jeżeli podzielicie się z nami Waszymi zdjęciami, czy to w komentarzach na Facebooku, w komentarzach tu na blogu, na Instagramie z hashtagiem #kadrografia2019, to wybrane opublikujemy tutaj na koniec miesiąca. 
Na facebooku stworzyłyśmy też grupę do ćwiczeń, w której możecie wklejać wszystkie kadry prywatnie – jeśli będziemy chciały opublikować, zapytamy się o zgodę a publikację.  Tak, jak z projektem „Opowieść grudniowa” chcemy, żeby zdjęcie było zrobione w danym miesiącu. 

 Ćwiczenia będą idealne zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych. Pamiętajcie też, że fotografia codzienności rodzinnej wcale nie musi oznaczać, że fotografujemy dzieci. Zapraszamy więc wszystkich zainteresowanych fotografią swojej rodziny!

(autor – Renata)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *