Pockets of light – ćwiczenie fotograficzne na sierpień

Lato i wakacje to ogólnie czas, który kojarzy nam się z mocnym światłem, ostrym słońcem. No… chyba że mieszkacie na północy ;), ale jak widać nawet w krajach północnych nie brakuje w tym roku słonecznych, upalnych dni.

Zdjęcia w ostrym słońcu ćwiczyliśmy w czerwcu, a na sierpień mamy dla Was troszkę inny temat – tym razem będziemy szukać tak zwanych pockets of light, czyli wąskich smug mocnego, kierunkowego światła.

Takie światło możemy znaleźć o każdej porze roku, ale w lecie będzie o nie zdecydowanie najłatwiej.  Jak zatem zrobić zdjęcie z wykorzystaniem takiego światła?

1. Szukaj światła kierunkowego – okno

Najłatwiej znaleźć światło wpadające przez okno, ograniczenie zasięgu światła, mamy w zasadzie zapewnione przez ramy okienne, tak samo kierunek światła jest łatwy do określenia.

2. Zadbaj o temat zdjęcia

Światło kierunkowe mocno podkreśli temat zdjęcia, pogrążając w cieniu pozostałą część kadru – wykorzystaj to! Niech światło opowie historię, która się dzieje na zdjęciu, bo przecież każde zdjęcie powinno nieść ze sobą opowieść.

3. poszukaj „paczuszek ze światłem” 😉 w plenerze!

Tak, tak! To też możliwe! Ważne, żeby światło słoneczne w jakiś sposób ograniczyć, wykorzystać naturalne przeszkody dla światła. Dzięki temu uzyskasz mocno ukierunkowane światło i łatwo będzie wskazać jego kierunek

4. Wykorzystaj cienie, one też mogą opowiedzieć historię

5. Kadruj szeroko

Nie ograniczaj sceny do oświetlonego elementu, pokaż otoczenie, wykorzystaj je kreatywnie

6. I na koniec – najważniejsze! Zadbaj o poprawną ekspozycję

W tego typu zdjęciach poprawna ekspozycja to absolutnie najważniejsza rzecz! Kontrast na zdjęciach z wykorzystaniem „pockets of lights” jest bardzo duży i niestety łatwo o prześwietlenia. Jak tego uniknąć? Jeśli fotografujesz w trybie manualnym ustaw ekspozycję bazując o najjaśniejsze partie w kadrze. Pamiętaj, że z prześwietlonych elementów nie uda się odzyskać szczegółów.
Jeśli fotografujesz w trybie półautomatycznym (priorytet przesłony lub czasu) – ustaw korektę ekspozycji na „-„. A z ciemnych partii zawsze możesz troszkę detali wyciągnąć w postprodukcji!

Powodzenia!
Na Wasze kadry do tego tematu czekamy na naszej grupie facebook’owej!

Autor artykułu: Kasia Syguła
Fotografie: 
Renata Plaice: https://www.instagram.com/renata_plaice_photographs/
Kasia Syguła:  http://www.zdjeciarka.com/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *