Fotografuję telefonem – ćwiczenie fotograficzne na kwiecień

Nie da się zaprzeczyć, że jakość zdjęć zrobionych dobrym aparatem i obiektywem jest lepsza od tych zrobionych telefonem. Z drugiej strony, jak wiecie, w naszych ćwiczeniach fotograficznych zawsze zwracamy większą uwagę na przekaz i opowiadanie historii za pomocą elementów dobrej kompozycji i światła. Dlatego w tym miesiącu zachęcamy Was do ćwiczeń z fotografii mobilnej. Zapewniamy Was, że dzięki temu stworzycie więcej okazji do ciągłego widzenia rzeczywistości w kadrach, wyostrzycie zmysł obserwacji otoczenia pod względem kompozycji i ciekawych momentów. Co za tym idzie, Wasze zdjęcia staną się lepsze niezależnie od tego, czym fotografujecie. Od nas kilka wskazówek:

1. Fotografuj prawdziwe chwile i ciekawe momenty

Najlepszy aparat to ten, który masz przy sobie. Często ciekawe momenty nam uciekają, ponieważ nie zdążymy pójść po aparat czy wyciągnąć go z torby. Aparat w telefonie ma tę zaletę, że jest zawsze w pobliżu, na wyciągnięcie ręki. Dzięki temu nie przegapicie żadnej ciekawej sytuacji i macie szansę uchwycić ciekawe naturalne sceny. 

2. Ustaw manualnie ostrość i ekspozycję

Telefony są różne, ale najczęściej można to zrobić dotykając obraz na wyświetlaczu po włączeniu aplikacji aparatu. Pokaże się  kwadrat, którego dotknięcie ustawia ostrość. Przytrzymując go, można zablokować ostrość na danym elemencie i wtedy zmienić kompozycję kadru. 

Obok kwadratu pokazuje się w wielu telefonach symbol słońca – przesuwając palcem po linii możemy obniżyć i podwyższyć ekspozycję. Przy dużych kontrastach światła warto ją nieco obniżyć, by nie “przepalić” jasnych pól. Wyłącz też funkcję lampy błyskowej.

3. Perfekcja techniczna nie jest najważniejsza

W fotografii mobilnej niedociągnięcia techniczne nie są tak ważne, jak przekaz w kadrze i kompozycja. Może się zdarzyć, że mamy przepalone fragmenty czy poruszenie ze względu na ruch. To nie znaczy, że zdjęcie jest mniej wartościowe, jest ono po prostu inne. Dostrzeganie wartości takich zdjęć jest właśnie celem tego ćwiczenia. Fotografując aparatem, często zbyt bardzo przywiązujemy się do idei perfekcji. W tym miesiącu luzujemy, by rozwinąć naszą kreatywność i spostrzegawczość! Łapiemy momenty, które nam uciekają, gdy skupiamy się na poszukiwaniu idealnego kadru.

4. Zainstaluj aplikację pozwalające na kontrolę nad ekspozycją i ustawieniami głębi ostrości czy czasu oraz fotografowanie w RAW

Najbardziej popularne to: Camera+ i Moment Pro Camera (za obie jest opłata). Jeśli masz więcej czasu i zależy ci na lepszym zdjęciu, zwłaszcza w trudnych warunkach, skorzystaj z którejś z tych aplikacji, ale nadal pamiętaj, że spontaniczność i łapanie chwil jest ogromną zaletą fotografii mobilnej. Nie chodzi o to, by zawsze naśladować zdjęcia zrobione dobrym aparatem. Wszystkie przykładowe zdjęcia w tym wpisie były zrobione w formacie jpg w automatycznym trybie aparatu z telefonu.

5. Pamiętaj o dobrej kompozycji.

Ćwiczenie w fotografii mobilnej pozwolą nam na skupienie się na kompozycji i kadrowaniu. Zastanów się, czy lepiej będzie wyglądał kadr w poziomie czy w pionie. Zajrzyj do naszej Biblioteki Tutoriali po tutoriale z kompozycji i wykorzystania koloru. Każdy tutorial z kompozycji będzie w tym miesiącu bardzo pomocny. 

6. Ciekawe światło to ciekawe zdjęcie

Ciekawe światło zawsze przyciągnie nasz wzrok i odwróci uwagę od niedoskonałości technicznych. Szukaj ciekawej gry światła i cienia, ciekawych warunków świetlnych. 

7. Pamiętaj o stabilnym trzymaniu telefonu podczas robienia zdjęcia.

Gdy trzymamy telefon na wyciągniętych rękach, łatwiej o poruszony kadr, niż wtedy, gdy ustabilizujemy ramiona, opierając łokcie o ciało. 

8. Stosuj aplikacje do edycji zdjęć

Warto na koniec edytować zdjęcia, na przykład w aplikacji Lightroom Mobile. Można w niej używać tych samych własnych presetów, co wersji  Lightrooma na komputer.  Możesz też edytować zdjęcia z telefonu na komputerze.

Czekamy przez cały kwiecień na efekty tej kreatywnej zabawy!

Swoje prace możecie jak zawsze wstawiać na naszą grupę na Facebooku, ale gorąco zachęcamy Was do publikacji na Waszych profilach na IG i FB pod #kadrografiapl.

Fotografie:

Kasia Syguła – http://zdjeciarka.com / https://www.facebook.com/zdjeciarka.kasia.sygula

Renata Plaice – https://www.instagram.com/renata_plaice_photographs/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *