Co to jest powtórzenie wizualne w fotografii

W marcu ćwiczymy odbicia. Dlaczego są one właściwie mocnym elementem kompozycji zdjęcia? Zwłaszcza w przypadku powielenia elementu? Dlatego, że każde powtórzenie elementu w kadrze wzmacnia jego temat. Nie tylko odbicie. Od nich trochę dziś odejdziemy.
Stosujecie powtórzenia wizualne? Jeśli nie zastanawialiście się do tej pory nad tym, to zapraszamy do lektury.  
Dzisiejszy wpis jest wprawdzie małą lekcją kompozycji dla zaawansowanych dla wszystkich, którzy szukają elementów wizualnych, dzięki którym ich zdjęcia staną się jeszcze lepsze, ale z drugiej strony nie ma żadnych przeszkód, żeby każdy początkujący fotograf nie zaczął stosować elementów powtórzenia w fotografii od razu po skończeniu letury tego wpisu.





Powtórzenie w fotografii:
Dzik jest dziki, dzik jest zły, czyli czego fotograf może nauczyć się od Brzechwy

Mój dwulatek przez pewien czas chciał słuchać wierszyków Brzechwy codziennie wieczorem, a ten o dziku był jego  ulubionym. Mistrzostwo powtórzeń dźwiękowych, dzięki któremu wiersz – i ten dziki dzik! – dostają szczególnej ekspresji.

Tak jak w refren w muzyce, powtórzenia w literaturze czy powtarzający się element wizualny w filmie, tak samo w fotografii możemy uchwycić w kadrze powtarzające się elementy. Mogą one być takie same lub tylko podobne, ale dzięki podobieństwu stwarzające pewien rodzaj echa – co z kolei prowadzi do większej siły oddziaływania na widza.


1. Powtórzenie wprowadza rytm i porządkuje estetycznie kadr. 

Kadr staje się bardziej przyjemny w odbiorze, bardziej intencjonalny czyli mniej chaotyczny. Fotografia jest bardziej spójna. Zauważanie i sfotografowanie takich powtórzeń w chaotycznej z pozoru scence sprawia, że codzienny bałagan i ogólnie codzienność stają się estetycznie interesujące. Na zdjęciu niżej wystarczy to, że w scence powtarza się kształt koła. 
W tym nasz cel, prawda? Żeby tę naszą codzienność pokazać w prostokącie kadru jako małe dzieło estetyczne. To dlatego warto znać i stosować elementy kompozycji kadru, które nam w tym pomogą.



Może to być powtórzenie jednorazowe  (mamy dwa podobne elementy)  lub wielokrotne, czyli całą serię powtarzających się elementów.


2. Powtórzenie może komunikować relacje.

Podobieństwo sugeruje jakiś istniejący związek między elementami czy osobami. Chociażby w poniższym zdjęciu, gdzie powtórzenie wizualne jest repetycją, lustrem tego samego gestu obierania jajek.

Podobna relacja jest zasugerowana przez powtórzenie desek na poniższym zdjęciu:

fot. Paula Krajewska – https://poli-grafia.com/

3. Odbicie jest rodzajem powtórzenia

Odbicie w wodzie czy szybie jest prostym sposobem na wprowadzenia repetycji, na “pomnożenie” elementu, jeśli element jest tylko jeden. W odbiciu temat zdjęcia znajduje swoje echo czyli jego znaczenie zostaje wzmocnione, a kadr bardziej atrakcyjny wizualnie. Więcej wskazówek o stosowaniu odbicia w fotografii znajdziecie TUTAJ.



4. Powtórzenie elementów może tworzyć linię i prowadzić wzrok widza.

fot. Katarzyna Syguła – http://zdjeciarka.com/




Repetycja słupków, drzew, krzeseł, kółek… stworzy linię w kadrze, te z kolei ogromnie pomagają w porządkowaniu estetycznym kadru. O liniach możecie poczytać TUTAJ.



Prowadzenie wzroku może też odbywać się bez linii. Jeśli w tle mamy te same elementy, co na pierwszym planie, to wtedy wzrok odbiorcy, dzięki wyłapywaniu tych powtórzeń, prowadzony jest w głąb kadru. Na przykład na zdjęciu poniżej, gdyby w tle były różne elementy – drzewo, budynek, ludzie, nasz wzrok nie zwracały na nie uwagi w ten sam sposób, co teraz, kiedy jest relacja między elementami na pierwszym planie i ich echem w tle. Prowadzenie wzroku widza dodaje zdjęciom głębi.



5. Powtórzenie uwypukla element, nadaje mu większego znaczenia.

Jedno dziecko je z talerza zupę pomidorową – no dobrze, zdjęcie jak zdjęcie. (Gdyby chociaż było światło zachodzącego słońca, a nie południe…). Rząd talerzy takiej samej zupy i rząd rąk z łyżkami nadają tej zupie o wiele większej ekspresji, powtórzenie linii ramion i okrągłych kształtów talerzy nie tylko komponuje ten kadr, ale pomaga przekazać wyraźniej, co jest tematem zdjęcia.



7. Powtórzenie jest ważnym środkiem wyrazu, jeśli stworzymy serię fotografii

Możemy na przykład zrobić serię zdjęć z ulubioną przytulanką dziecka – ten powtarzający się element będzie miał w serii dużą siłę przekazu w serii fotografii, o wiele większą niż na pojedynczej fotografii.  Lub serię zdjęć z powtarzającym się kolorem. Serię zdjęć na zjeżdżalni.

Nie musimy stosować powtórzenia w każdym kadrze – to tylko jeden z wielu dostępnych nam elementów wizualnych. Czasami stosujemy repetycję podświadomie, bo sceny z elementami powtarzalnymi przyciągają nasz wzrok. Czy udało nam się zachęcić Was do ich poszukiwania? Podzielcie się z nami Waszymi kadrami z powtórzeniami!
Autor artykułu: Renata – http://rpphotographs.wordpress.com

***
Tydzień wcześniej ukazał się na blogu jeden z najbardziej przydatnych postów, jakie kiedykolwiek przeczytacie: Najlepszy aparat

—————————————————————

O nas: 
Kadrografia to blog z tutorialami i artykułami o fotografii rodzinnej dla każdego, kto chce robić lepsze zdjęcia swojej rodzinie.

Piszemy tutoriale uczące fotografii:

Piszemy posty inspiracyjne:

Prowadzimy dla Was projekty fotograficzne i promujemy Waszą pracę:

Jesteśmy w mediach społecznościowych: Facebook i Instagram. To tam pierwsi dowiecie się o nowych postach i zobaczycie na bieżąco wyniki projektów fotograficznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *