Złota godzina – ćwiczenie fotograficzne na październik
W tym miesiącu będzie troszkę więcej o czasie. Ale nie o czasie naświetlania zdjęcia (o tym pisałyśmy już tutaj), a o czasie, w którym wykonujemy zdjęcia. Chciałybyśmy się skupić na najpiękniejszej i najkorzystniejszej porze na wykonanie zdjęć w ciągu dnia. Pewnie już się domyślacie, że będziemy ćwiczyć fotografowanie w tak zwanej “złotej godzinie”. Myślę, że każdy, kto spędził trochę czasu na robieniu zdjęć, odkrywaniu niuansów w fotografii słyszał ten termin. Ale co to właściwie jest?
Złota godzina pojawia się dwa razy dziennie – w trakcie wschodu słońca i tuż po nim, oraz przed zachodem słońca i w jego trakcie. Wbrew nazwie ten idealny dla zdjęć czas nie trwa równo 60 minut, jego długość zależy od szerokości geograficznej, pory roku i innych czynników (pogody czy zanieczyszczenia powietrza). Na przykład w Polsce w zimie trwa około 30 minut przy wschodzie słońca i 30 minut przed zachodem słońca. Latem – czyli teraz ten czas jest sporo dłuższy (około 60 minut rankiem i 60 minut wieczorem). W okolicach koła podbiegunowego będzie trwała kilka godzin, a w okolicy równika zaledwie kilka minut.
Jeśli chcielibyście wyznaczyć dokładną godzinę rozpoczęcia i zakończenia Złotej Godziny to w necie znajdziecie sporo kalkulatorów czy nawet aplikacji na telefon, które w tym pomogą.
Ale czym właściwie charakteryzuje się Złota Godzina? Co w niej takiego wyjątkowego?
Na pewno kojarzycie te wszystkie zdjęcia, które mienią się we wszystkich odcieniach złota. W trakcie Złotej Godziny światło staje się piękne, miękkie, złociste. Słońce jest nisko, wydłużają się cienie, łatwo o to, żeby podświetlić pięknie postaci zarówno światłem przednim jak i kontrastowym – tylnym. Równocześnie światła jest jeszcze na tyle dużo, że nie musimy podkręcać ustawień, żeby otrzymać dobrze doświetlony kadr. Co więcej, zdjęcia robione w trakcie Złotej Godziny charakteryzują się niezwykłym nasyceniem kolorów. Oczywiście te wszystkie efekty najlepiej się sprawdzą w słoneczny dzień, ale nawet gdy niebo jest lekko zasnute chmurami warto pokusić się o wycieczkę z aparatem w plener właśnie w tym czasie. Z pewnością zauważycie, że zdjęcia zrobione w tym czasie będą zupełnie inne od tych wykonanych w innej porze.
Jak fotografować w trakcie Złotej Godziny?
- fotografuj pod słońce – w tym czasie efekty są naprawdę niesamowite. Światło pięknie otula modeli i całe otoczenie, tworząc swego rodzaju “aureolę” wokół postaci.
- wykorzystaj flarę – pozwól, żeby trochę światła wpadło przez obiektyw, da to efekt flary, która jest zależna od obiektywu z którego korzystasz.
- ustaw bilans bieli – żeby wydobyć te wszystkie piękne odcienie złota możesz ustawić temperaturę na 6000-7000K. Aparat ustawiony na automatyczny bilans bieli ustawi go z pewnością na chłodniejsze barwy. Oczywiście jeśli fotografujesz w RAW to będziesz mieć możliwość skorygować to w postprodukcji, ale ustawienie bilansu w aparacie pozwoli Ci zobaczyć od razu efekt na wyświetlaczu aparatu.
- Kontroluj ekspozycję zdjęcia. To szczególnie ważne, jeśli fotografujesz pod słońce. W zależności od efektu, który chcesz uzyskać może być konieczne, żeby podnieść lub obniżyć ekspozycję korygując wartość przesłony, czas naświetlania lub ISO.
- Baw się cieniami, kontrastem, fakturą. Obserwuj jak zmienia się scena nawet w czasie trwania Złotej Godziny. Jak różne zdjęcia powstają godzinę przed zachodem i w trakcie zachodu słońca.
- Jeżeli fotografując pod światło, aparat ma problemy z automatycznym ustawieniem ostrości, przysłoń na chwilę obiektyw ręką lub delikatnie go przesuń. Gdy ustawisz ostrość i ją przytrzymasz, odsuń rękę, zanim zrobisz zdjęcie.
- Eksperymentuj, baw się tymi zdjęciami. Nie musisz ustawiać dzieciaków do zdjęć pozowanych, dalej promujemy fotografię dokumentalną, wykorzystaj ten czas, pozwól dzieciom się bawić, dynamika kadrów będzie tutaj fajnym uzupełnieniem magii światła. Wieczorny spacer z rodziną będzie świetną okazją do pięknych zdjęć, szczególnie teraz gdy mamy wakacje, długa godzina trwa długo. Dzieciaki będą zadowolone, że mogą trochę później iść spać, a wy zyskacie piękne malownicze kadry.
Na koniec jeszcze kilka słów o Niebieskiej Godzinie. To ten czas, gdy światło i namalowany nastrój jest zupełnie inny niż w Złotej Godzinie. To moment tuż przed wschodem i tuż po zachodzie słońca. Panuje wtedy półmrok, dominują barwy zimne, jest spokojnie, nostalgicznie, troszkę mroczno może nawet. Fotografowanie w tych warunkach jest na pewno trudniejsze, niż w czasie Złotej Godziny, ale może macie ochotę również z tym zadaniem się zmierzyć?
Czekamy na efekty Waszych prac do tego wyzwania na naszej grupie projektowej: https://www.facebook.com/groups/280107449367793/?hoisted_section_header_type=recently_seen&multi_permalinks=1458253991553127
Oj czuję, że w tymi miesiącu będzie pięknie!
Autor tutorialu: Kasia Syguła – http://zdjeciarka.com/
Fotografie:
Kasia Syguła – http://zdjeciarka.com/
Renata Plaice – https://www.instagram.com/renata_plaice_photographs