Najlepszy moment – ćwiczenie fotograficzne na marzec

 

W lutym temat był skupiony na technice i kompozycji, więc w marcu czas skupić się na samym temacie zdjęcia i na mocniejszym storytellingu – chociaż oczywiście wszystkie te elementy i decyzje fotografa są ze sobą mocno powiązane. 

Nasze ćwiczenie na kolejne 31 dni to wybór najlepszego momentu na naciśnięcie spustu migawki i uwiecznienie go fotografii.

Na zdjęciu możemy pokazać tylko jeden moment, co jest zupełnie innym odwzorowaniem sytuacji niż to, jak my ją odbieramy w rzeczywistości, nawet kiedy obserwujemy scenę przez wizjer w aparacie. Mamy ciągły ruch, zmiany gestów, ciągłe zmiany położenia, mimiki, perspektywy. Jeśli nawet zrobimy kilkaset zdjęć, to i tak potem mamy do czynienia z wyborem jednego momentu, kiedy musimy się zdecydować, który kadr jest najlepszy, a które zdjęcia usunąć.  

Który moment jest najlepszy?

  1. Z jednej strony idealny moment na zrobienie zdjęcia to chwila najciekawszej mimiki, gestu czy reakcji na twarzy. Potrzeba tu umiejętności obserwacji sceny i szybką decyzję wybrania tego właściwego momentu. Nie chodzi o ważne niepowtarzalne wydarzenie, wystarczy moment ciekawego wyrazu twarzy lub pozy. W rzeczywistości taki moment bez uwiecznienia w kadrze, szybko by przeminął. 

2. Z drugiej strony właściwy moment zrobienia zdjęcia to ułamek sekundy o najlepszej kompozycji czy ułożeniu światła. Taka koncepcja najlepszego momentu wywodzi się od pojęcia decydującego momentu (“decisive moment”) Henriego Cartiera Bressona. To taki moment w kadrze, kiedy wszystkie dynamiczne elementy i osoby są w idealnym położeniu i stosunku do siebie, zwłaszcza pod względem kompozycji.

Na zdjęciach, które będziecie robić w tym miesiącu, wyczekajcie na odpowiednią chwilę, która wzmocni nie tylko historię, ale też kompozycję. Jak zawsze mamy dla Was kilka wskazówek

  • Najlepszy moment to wbrew pozorom nie jest fotografowanie na szybko i liczenie na łut szczęścia. Warto przede wszystkim przemyśleć i skorygować swoją perspektywę, by uzyskać najlepszą kompozycję – czy to linie, czy obramowanie, czy zasadę złotego podziału i wtedy poczekać na moment, kiedy poruszające się w kadrze osoby i obiekty najlepiej współgrają nam z kompozycją na zdjęciu – tak ostatnio wyczekałam moment przejazdu czerwonego autobusu na poniższym zdjęciu
  • Gdy wybierzesz perspektywę i kompozycję, poczekaj na ciekawy gest lub mimikę 
  • Poszukaj ciekawych momentów nie tylko podczas spektakularnych wydarzenia, typu zwycięstwo w meczu czy reakcja na prezent urodzinowy. Łap ciekawe momenty w zwykłej codzienności – czuły gest humorystyczną scenę, ciekawe emocje.
  • Czasami najlepszy moment to ten, który podyktuje nam światło, które idealnie ułoży się w kadrze wobec historii – na przykład oświetlając twarz osoby w ruchu lub przez kształty stworzone przez cień
  • Choć zazwyczaj to cierpliwość się opłaca, w bardzo dynamicznych scenach – na przykład podczas ważnych wydarzeń rodzinnych, dzieci podczas skoków i ruchowych zabaw czy w fotografii sportowej – warto zrobić serię zdjęć, nie zmieniając przemyślanej wcześniej perspektywy i kompozycji. Da nam to większą szansę uchwycenia najlepszego momentu, którego często nie zobaczymy dobrze gołym okiem.
  •   Wybierając właściwy moment podczas robienia zdjęć lub selekcji kadrów z serii wielu takich samych, zawsze zadaj sobie pytanie, które z nich ma najbardziej czytelną historię. Wyobraź sobie odbiorcę, który nie wie nic o sytuacji i osobach na zdjęciu. Czy wybierając dany moment, przekażesz ciekawą i spójną historię?
  • Podczas robienia zdjęcia, obserwuj nie tylko głównego bohatera zdjęcia, ale całą scenę – inne osoby w kadrze, tło, ruch, który może się zmieniać choćby pod wpływem wiatru – wyczekaj na moment, kiedy nie tylko główny przedmiot zdjęcia, ale też inne elementy lub osoby znajdą się w lepszym położeniu. 

Przez cały miesiąc czekamy na Wasze zdjęcia na grupie na Facebooku i na Instagramie. Im więcej będziecie fotografować, tym lepsze będą Wasze zdjęcia. Dodatkowo Wasze albumy zapełnią się wspomnieniami, które docenicie w przyszłości! 

Link do grupy ćwiczeniowej Kadrografii na Facebooku: https://www.facebook.com/groups/280107449367793

Fotografie: Renata Plaice: https://www.instagram.com/renata_plaice_photographs/

Katarzyna Syguła: http://zdjeciarka.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *