Po zmierzchu – ćwiczenie fotograficzne na styczeń

Zapraszamy Was do udziału w naszych miesięcznych ćwiczeniach w Nowym Roku 2023! Na czym polega nasz projekt? Na początku miesiąca dajemy Wam temat, publikujemy jednocześnie tutorial ze wskazówkami, a Wy na podstawie wskazówek ćwiczycie Wasz warsztat fotograficzny przez cały miesiąc. Na Wasze zdjęcia czekamy na grupie na Facebooku i na Instagramie pod #kadrografiapl.

Wybrane zdjęcia zbierzemy na koniec miesiąca na naszym blogu w galerii wyróżnionych zdjęć.

A więc zaczynamy! W styczniu naszym tematem jest “Po zmierzchu”.

Zanim sięgniecie po aparat, przeczytajcie nasze refleksje i wskazówki i pomyślcie o sytuacjach w Waszym życiu, które chcecie pokazać na zdjęciach.

Wieczory to moja ulubiona pora dnia. Wracamy po pracy i szkole do domu, gromadzimy się jako rodzina i choćby mentalnie jest to czas, kiedy jest bardziej przytulnie i rodzinnie. Z drugiej w ciągu tych kilku godzin dzieje się tyle spraw: gotowanie obiadu/kolacji, ogarnianie domu, wożenie na treningi i zajęcia, przygotowania do pracy na następny dzień i oczywiście wieczorne rozmowy i rutyny. Zwalnianie tempa przy jednoczesnym wyciskaniu czasu z resztków dnia. Podejrzewam, że u Was jest podobnie. Wieczory mają szczególną atmosferę w domach – wraz z mijającymi latami i wiekiem dzieci te rutyny mogą się zmieniać. Ze względu na to, że już robimy w tym czasie kilka rzeczy naraz, a do tego jesteśmy zmęczeni, często nie mamy ochoty, żeby dodatkowo skupić się na zdjęciach. Gdyby jeszcze chodziło o letnie wieczory, kiedy złota godzina zaprasza po sięganie po aparat, ale zimowe wieczory? Brak “ładnego” światła i w ogóle brak jasnych warunków do fotografowania to kolejna przeszkoda.

Tym bardziej przyda się więc motywacja w postaci naszego ćwiczenia. Zacznijmy Nowy Rok od tych trudniejszych warunków fotografii, to reszta projektu pójdzie już z górki! 

1.Ustaw wysokie ISO i niską przysłonę

Przy małej ilości światła ryzykujemy wolny czas naświetlania, czyli poruszone, lekko rozmazane zdjęcia. By tego uniknąć, musimy ustawić czas minimum 1/160 – 1/200 – nawet przy dość statycznej scenie. Krótki czas w ciemniejszych warunkach trzeba zrekompensować jak najbardziej otwartą przysłoną i wysokim ISO. Wysokie ISO wpłynie oczywiście na jakość zdjęcia, które będzie bardziej ziarniste. 

Jednak na wieczornej dokumentalnej fotografii codziennego życia zdecydowanie lepiej niż poruszone kadry wygląda ziarnistość, szum. Dodaje to pewnej surowości, autentyczności na fotografii, co wzmacnia jej dokumentalny charakter. W obróbce można też dodatkowo zredukować efekt szumów (suwakiem Noise Reduction).

Jednak nawet przy wysokim ISO, najważniejsze będzie obserwacja i znalezienie światła, co prowadzi nas do kolejnej wskazówki

2. Wykorzystaj różnorodność źródeł i rodzajów światła

Uważnie zaobserwuj wszystkie źródła światła po zmierzchu. Gdy zachodzi słońce, mniejsze i delikatne źródła światła są bardziej widoczne. W domu mamy wiele różnych rodzajów oświetlenia i każde z nich może stworzyć ciekawy efekt – właśnie przez tę różnorodność. Lampy, podświetlenia nad blatem w kuchni, światło piekarnika, otwartej lodówki, ekranu komputera, telewizora czy telefonu, latarki, świeczki, kominka, wiszących światełek, a może akwarium lub globusa? Nie zapalaj ich jednak wszystkich naraz – różnorodne źródła światła wykorzystaj na różnych fotografiach.

3. Zdecyduj się na jedno źródło światła zamiast wielu 

Jeśli w pomieszczeniu zapalone są różne lampy i żyrandole, światło będzie podświetlało różne części kadru i pomieszczenia, co nie zawsze jest naszą intencją. Wyłącz te światła, które nie oświetlają głównej historii na zdjęciu, a zostaw te, które podświetlają temat fotografii, twarz fotografowanej osoby. Dziecko czyta książkę przy zapalonej lampie lub zagląda do lodówki? Wyłącz inne światła, by uzyskać efekt reflektora tak, jak oświetla się główną postać na scenie w teatrze czy na koncercie. Da to o wiele ciekawszy efekt. 

4. Fotografuj scenę w pobliżu światła 

Wykorzystaj każdą chwilę, kiedy osoby są blisko źródła światła – co zazwyczaj jest dość naturalne, bo właśnie przy zapalonym świetle dzieci odrabiają lekcję, myją zęby, rodzice przygotowują kolację czy czytają wiadomości na telefonie. Jeśli osoby są zbyt daleko źródła światła, zapal najbliższą lampkę, najlepiej taką, która choć częściowo oświetli ich twarz.

5. Postaw na ciekawą historię i moment

Powyższe wskazówki na temat światła nie zawsze są realistyczne. Czasami po prostu mamy zastane światło, nad którym nie mamy kontroli – zwłaszcza jeśli fotografujemy poza domem. Postaraj się wtedy o to, by sam temat i moment na zdjęciu był ciekawy i przyciągał uwagę do historii. Zadbaj o kompozycję i poczekaj z gotowym aparatem na odpowiedni gest czy wyraz twarzy.

6. Rozważ obróbkę w czerni i bieli

Kolory w niskim świetle często są dość matowe, nijakie, dodatkowo mogą odwrócić uwagę od tematu zdjęcia. Obróbka w monochromie może pomóc podkreślić światło, cienie, geometrię tworzącą kompozycję na zdjęciu. Obróbka w czerni i bieli dodaje często dokumentalnego, reportażowego charakteru fotografii. Jednak konwersja zdjęcia na czarno-białe musi być przemyślana. Czasami to kolor będzie lepiej wyglądał, zwłaszcza na twarzach lub przy słabym świetle. 

Zdjęcie czarno-białe powinno też być dość kontrastowe, by uniknąć rozmycia niedoświetlonego zdjęcia w mdłe odcienie szarości, na których ciężko dostrzec temat zdjęcia.

7. Fotografuj w RAW-ach

Format JPG nie zapisze dobrze szczegółów na słabiej oświetlonych zdjęciach. Dzięki fotografii w RAW-ach możemy często rozjaśnić ważne części kadru, a przyciemnić te, które rozpraszają, możemy też podwyższyć nieco ekspozycję, czy dopracować nienaturalne kolory przez nieprawidłowy balans bieli w sztucznym świetle. 

8. Zrób listę momentów, które chcesz zatrzymać na przyszłość

Być może teraz nastolatek z telefonem w ręku lub odrabiający lekcje nie wydaje się ciekawym tematem zdjęcia, ale za kilka lat może już nie będzie mieszkał z Wami – zatrzymaj te rutyny na zdjęciu. Tak samo kąpiel niemowlęcia w małej wanience – czas naprawdę szybko mija!

Przez cały miesiąc czekamy na Wasze zdjęcia na grupie na Facebooku i na Instagramie. Im więcej będziecie fotografować, tym lepsze będą Wasze zdjęcia. Dodatkowo Wasze albumy zapełnią się wspomnieniami, które docenicie w przyszłości! 

Link do grupy ćwiczeniowej Kadrografii na Facebooku: https://www.facebook.com/groups/280107449367793

Autorka artykułu: Renata Plaice – https://www.instagram.com/renata_plaice_photographs/

Fotografie: Renata Plaice i Katarzyna Syguła: http://zdjeciarka.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *