Dzikie dzieci – ćwiczenie fotograficzne na czerwiec

Po miesiącu fotografowania nudy czas na miesiąc fotografii przygód! 

Na pewno w czerwcu będziecie spędzać dużo czasu na zewnątrz, na małych i dużych wyprawach, na spacerach, wycieczkach i zabawach na świeżym powietrzu. 

Zabierzcie ze sobą aparat, sfotografujcie beztroskę czasu spędzonego na łonie natury, na prostych zabawach, bez elektroniki (dla aparatu robimy wyjątek 😉 ) i kosztownych zabawek.

Temat zdjęć w kontakcie z naturą to dość luźny temat i możecie go interpretować po swojemu. Zdjęcia z dobrą historią, kompozycją i światłem jak zwykle są najważniejsze. Dodatkowo mamy dla Was jak zawsze kilka wskazówek.

1.Pamiętaj, że na takich fotografiach miejsce nie jest tylko tłem, lecz tworzy część historii.

Fotografując, przyjrzyj się, czy nie ma przeszkadzających elementów, które odwrócą uwagę od samej natury i tego, jaką rolę odgrywa w kadrze. Zaparkowane samochody, kolorowe słupy, śmieci – nie wszystko da się usunąć, ale często wystarczy zmienić kadrowanie, by przeszkadzające elementy nie zepsuły kadru. 

2. Zwróć uwagę na tonacje kolorystyczne i połączenia barw

– zwłaszcza między tłem natury a ubraniem osób w kadrze. Jaskrawe ubrania mogą pomóc dobrze przyciągnąć wzrok albo odwrotnie – czasami lepiej, gdy komponują się z kolorami natury. 

3. Możesz też zdecydować się na obróbkę w czerni i bieli.

Takie fotografie podkreślają ponadczasowość zabaw “dzikich dzieci”, trzeba jednak uważać, by kontrastowe światło w takich miejscach jak las, nie sprawiło, że fotografia stanie się nieczytelna

4. Postaw na niepozowane zdjęcia

“Dzikie dzieci” to temat na pokazanie nieskrępowanej zabawy, bez ingerencji dorosłych czy zorganizowanych zajęć. Zdjęcia mogą być niedoskonałe, kadrowane z luzem, z pozoru przypadkowe.  Ubranka dzieci mogą jak najbardziej być niewystylizowane, brudne, ich włosy nieuczesane, chcemy za to na fotografiach zobaczyć autentyczność i prawdziwe chwile. 

5. Pokaż nie tylko osoby na łonie natury, ale też historię i “akcję” związaną z naturą:

Na przykład: chodzenie po rzece, chlapanie się w kałuży, przeprawa przez strumyk, wspinanie się po skałach i drzewach, grzebanie w ziemi, budowanie szałasu, plecenie wianków, interakcje z owadami i innymi zwierzętami – takie sceny zawsze pomogą pokazać rolę natury. 

6. Spróbuj przekazać na fotografii uczucie bycia w naturze.

Mimo że fotografia to elementy wizualne, dobry kadr pozwoli też przekazać wrażenie, że oglądając zdjęcie prawie czujemy na sobie powiew wiatru albo dotykamy piasku czy kropel wody. Dużą rolę w takiej polisensorycznej fotografii może odegrać fotografia faktury, detalu (na przykład piasku, muszelek, kwiatów) lub zatrzymanie ruchu (choćby w postacie rozwianych włosów) – i oczywiście światło.

7. Temat “Dzikie dzieci” jest umowny. Na fotografiach mogą być dorośli, którzy na łonie natury czują się jak dzikie dzieci 🙂

Nasze wskazówki to tylko mała pomoc dla tych z was potrzebujących inspiracji. Wiemy jednak, że Wasze zdjęcia pokażą o wiele większe możliwości podejścia do tego ćwiczenia. 

Czekamy na Wasze zdjęcia na Instagramie pod hashtagiem #kadrografiapl i na naszej grupie na Facebooku https://www.facebook.com/groups/280107449367793

Tekst i fotografie:

Renata Plaice – https://www.instagram.com/renata_plaice_photographs/

Kasia Syguła – https://www.facebook.com/zdjeciarka.kasia.sygula

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *