Rodzaje światła w fotografii rodzinnej

Rozpoczynając naukę fotografii, zazwyczaj koncentrujemy się na nauce prawidłowych ustawieniach aparatu lub może słyszymy, że najpierw musimy się nauczyć zasad kompozycji. Obie te dziedziny są niezmiernie ważne, ale wydaje mi się, że rola światła w fotografii jest co najmniej tak samo istotna. Jeżeli nauczysz się obserwować światło i stosować je podczas fotografowania, to jakość Twoich zdjęć wskoczy na zupełnie nowy poziom.

Zacznij od obserwacji różnych rodzajów światła. Przyjrzyj się swoim ulubionym zdjęciom w albumie. Odłóż aparat i obserwuj, jak pada światło w danym momencie.

1. Po pierwsze, mamy światło naturalne (czyli światło słońca) i światło sztuczne (żarówki, światło ekranu komputera czy telefonu, ale też lampy w aparacie i specjalistyczne lampy fotograficzne).

naturalne tylne światło zachodzącego słońca
sztuczne światło żarówek padające z góry
Jeżeli nie posiadasz dodatkowego sprzętu oświetleniowego, staraj się robić większość zdjęć w świetle naturalnym – na zewnątrz lub pomieszczeniu w świetle padającym z okna. Słońce to o wiele mocniejsze źródło światła niż nasze domowe żarówki. To z kolei znaczy, że zdjęcia będą ostrzejsze i lepszej jakości. Wyjdź z dziećmi na dwór, wyjdź z rodziną na spacer, przesuń dzieciom zabawki bliżej okna, jeśli wydaje ci się, że Twoje zdjęcia wewnątrz są słabej jakości technicznej.
Tylko niekoniecznie w bezpośrednim słońcu, ponieważ…

2. Oprócz źródła światła dużą rolę odgrywa też intensywność światła. Oczywiście stopni intensywności będzie nieskończenie dużo – na przykład o wschodzie słońca intensywność światła słońca zmienia się co kilka minut (zaobserwuj to jutro podczas śniadania lub drogi do pracy). W uproszczeniu, rozróżniamy tutaj mocne, ostre, kontrastowe światło oraz światło miękkie, rozproszone.

Mocne światło tworzy ostre cienie i kontrasty, tak jak w słoneczny dzień. W miękkim świetle cienie są łagodne, prawie niewidoczne, jak w pochmurny dzień.

mocne kontrastowe światło słońca w południe
miękkie światło słońca wpadając przez okna w pochmurny dzień

Najważniejsze wskazówki stosowania tych typów światła:

– Unikaj robienia portretów w ostrym świetle słońca w środku dnia. Poszukaj zacienionego miejsca.

– Jeśli dzieci bawią się na dworze w słonecznym dniu, fotografuj całą scenę zamiast zbliżeń twarzy, odejdź do tyłu i rób zdjęcia z boku lub od tyłu.

– Jeśli robisz zdjęcia wewnątrz obok okna, z którego pada bezpośrednie światło słońca (tak jest rano, po południu i większość dnia zimą w słoneczne dni), przysłoń okno firankami lub roletami, by rozproszyć mocne światło.

3. Kierunek pochodzenia światła też decyduje o jakości i nastroju zdjęcia.

Światło boczne – świetne zarówno w naturalnych portretach, jak i fotografowaniu całej sceny, ponieważ dodaje głębi zdjęciu. Jeżeli dziecko bawi się zabawkami, czyta z babcią książkę i ustawione jest bokiem do okna, to właśnie wtedy rób najwięcej zdjęć. Malutkiego niemowlaka połóż na łóżku bokiem, ale lekko zwróconego w kierunku okna. Posadź dzieci na fotelu bokiem do okna, jeśli chcesz im zrobić portret.

światło boczne, okno jest po prawej stronie kadru

Światło przednie równo oświetla scenę czy twarz osoby. W fotografii często uważa się je za mniej dramatyczne czy nastrojowe, nudniejsze światło, zwłaszcza w portretach, ale jego zaletą jest zazwyczaj bardzo dobra jakość zdjęcia. Przy fotografowaniu sceny lifestyle’owej czy reportażowej jest dobrym wyborem.

światło przednie, twarz dziecka jest przodem do okna

Światło tylne oznacza, że źródło światła znajduje się za fotografowanym obiektem. Może stworzyć piękny nastrój lub ciekawe konturowe kształty, niestety wymaga dużo praktyki z prawidłowymi ustawieniami aparatu. Ćwicz przed zachodem słońca z aparatem zwróconym w kierunku światła słońca. Najlepsze efekty uzyskuje się, kiedy światło słońca jest blokowane częściowo – na przykład przez kant budynku, liście drzew lub osobę. Czasami przesunięcie aparatu o kilka centymetrów w bok daje ogromną różnicę.

światło tylne wewnątrz

Na koniec jeszcze jedno: większość fotografów ma w swoim portfolio przynajmniej jedno świetne zdjęcie, w którym każda z opisanych wyżej rad i zasad jest celowo złamana 😉

Jaki rodzaj światła jest Twoim ulubionym? W jakim robisz najwięcej zdjęć? Bardzo bym chciała zobaczyć Wasze przykłady zdjęć w różnych rodzajach światła. Jakie macie pytania?

Autor: Renata Plaice: Instagram / Facebook / Strona WWW


Jeden Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *