Światło w roli głównej – ćwiczenie fotograficzne na listopad
Przez cały rok 2024 w każdym tutorialu i ćwiczeniu skupialiśmy się na świetle – ćwiczyliśmy różne jego rodzaje. Ten nasz projekt fotograficzny związany ze światłem skończy się wraz z rokiem 2024, a że grudzień już tradycyjnie będzie miesiącem na projekt „Opowieść grudniowa”, to w listopadzie popracujemy nad zebraniem i podsumowaniem wszystkich naszych umiejętności fotografowania światła.
Co to oznacza? W listopadzie nie ćwiczymy jednego typu światła, tylko wszystkie. Jedyna zasada to takie kadry, w których światło gra rolę główną.
Chodzi o zdjęcia, które bez dobrego światła nie byłyby niczym specjalnym, a dzięki światłu przyciągają wzrok.
Przypominamy więc, na co warto zwracać uwagę – zwłaszcza, że dni są krótsze, więc wydaje się, że możliwości jest mniej. Jeśli w ostatnich miesiącach ćwiczyliście obserwację i fotografię światła, to teraz będzie Wam łatwiej zauważać w otoczeniu możliwości fotografii ze światłem w roli głównej.
1.Światło, które buduje nastrój
Zwracajcie uwagę szczególnie na takie momenty, w których światło i jego rodzaj idzie w parze z nastrojem na scenie – spokojne miękkie światło w relaksujących sytuacjach, a mocne kontrastowe światło w bardziej dynamicznych
2. Światło złotej godziny
Tu po więcej wskazówek warto zajrzeć do wskazówek z poprzedniego miesiąca. W listopadzie (jeśli dni nie są pochmurne) światło jest niskie i miękkie, co pięknie maluje się na zdjęciach
3. Światło okna wewnątrz
O każdej porze dnia może być ono inne, możemy też fotografować z użyciem światła tylnego, konturowego, światła bocznego czy też szukać możnych kształtów geometrycznych namalowanych przez światło i cienie
4. Światło sztuczne wewnątrz
Ten typ światła też już opisywaliśmy w tutorialach – szukajcie nie tylko świateł lamp, ale nawet nietypowych źródeł światła – piernik, lodówka, ekrany…
5. Światło na ulicach po zmroku
Wybierzcie się na spacer po zemirzchu z aparatem i zobaczcie, ile lampy uliczne i światła okien czy samochodów dają kreatywnych możliwości!
6. Światło mieszane –
czyli światło naturalne doświetlone światłem sztucznym. Daje to bardo ciekawy kontrast barw światła i balansu bieli
7. Każdy rodzaj światła może grać pierwsze skrzypce
Nawet zacienione miejsce czy zachmurzone niebo też potrafi dać nam możliwość fotografii, w których światło nas porusza.
Oddajemy więc inicjatywę w Wasze ręce!
Autor tutorialu: Renata Plaice – https://www.instagram.com/renata_plaice_photographs
Fotografie:
Kasia Syguła – http://zdjeciarka.com/
Renata Plaice – https://www.instagram.com/renata_plaice_photographs