Minimalizm w kompozycji – ćwiczenie fotograficzne na maj

Pewnie wiele razy słyszeliście hasło „mniej znaczy więcej” w temacie fotografii. Skąd to przekonanie? Otóż bardzo często najlepsze zdjęcia to właśnie te najprostsze. Zrobione z minimalną ilością środków wyrazu. Takie obrazy błyskawicznie przyciągają nasz wzrok, który od razu jest kierowany do najważniejszego elementu. 




Minimalistyczne zdjęcia mają bardzo mocne oddziaływanie na widza właśnie dlatego, że wszystkie „przeszkadzacze” i elementy odwracające uwagę zostały wyeliminowane. Jest jeden temat, jeden element, jeden mocny środek wyrazu i od razu wiemy, dlaczego fotograf nacisnął migawkę. Takie zdjęcia przyciągające prostotą i minimalizmem wprowadzają “przestrzeń do oddychania” w albumie rodzinnym. 



Zatrzymują wzrok osoby, która przewija treści i zdjęcia w mediach społecznościowych, ponieważ dają jej odpocząć od chaosu informacji i bodźców wizualnych. Minimalistyczne zdjęcia także z tego powodu idealnie prezentują się na ścianie. 


Od razu musimy napisać zastrzeżenie, że w fotografii rodzinnej uwielbiamy szczere przedstawienie chaotycznej codzienności, szerokie kadry pełne elementów, które tworzą kontekst dla całej sceny, lubimy eksplozje emocji, gromadę dzieci, członków rodziny, multum historii, dodatkowych wątków i wieloplanów w fotografii. Nie chodzi nam o to, by zrezygnować z takiej fotografii. Jak zwykle chodzi nam o ćwiczenie fotograficzne – o wyćwiczenie oddziaływania na widza za pomocą minimalnych, ale mocnych środków. Tworzenie takich zdjęć w fotografii rodzinnej jest na pewno trudniejsze niż w innych rodzajach fotografii, ale często właśnie dlatego prowadzi do lepszych zdjęć.

Definicja minimalistycznej kompozycji

Przede wszystkim taka definicja jest subiektywna. Być może stworzysz minimalistyczne według ciebie zdjęcia, które dla kogoś nie spełnią tego kryterium, więc w ogóle się tym nie przejmuj. Definicją minimalizmu jest mała ilość środków wyrazu i ich prostota. Prostota jest i będzie subiektywna. Ćwicząc taką fotografię, mniej z tyłu głowy pytania:

Co jest moim jednym tematem zdjęcia? 



Co mogę z kadru wyeliminować, by dzięki temu wzmocnić siłę wyrazu tego, co zdecyduję się pozostawić? 

Minimalizm w kompozycji – praktyczne wskazówki

  • przede wszystkim przestrzeń negatywna – w tym miesiącu chcemy zobaczyć dużo wolnej przestrzeni w kadrze, co podkreśli jeden najważniejszy punkt bardziej niż zbliżenie i wycięcie tej przestrzeni. Przestrzeń negatywna pozwala na niebanalne kadrowanie, często złamanie podstawowych zasad, efekty są zawsze bardzo ciekawe. 
  • mocny punkt w kompozycji albo kompozycja centralna wzmacniają również odbiór zdjęcia. Nie zapominajcie o tym, co już ćwiczyliśmy w poprzednich wyzwaniach
  • zbliżenie na detal, czasami decyzja o kadrowaniu bez ujęcia twarzy to też fotografia minimalistyczna, pod warunkiem, że nic w kadrze nie przeszkadza.
  • często może pomóc mała głębia ostrości czy wykorzystane wzory geometryczne i linie
  • najbardziej typowe zdjęcia, jakie znajdziecie w wyszukiwarce pod hasłem „fotografia minimalizm” to te, gdzie dostrzeżecie jeden mocny punkt kolorystyczny na neutralnym tle, spróbujcie przenieść to na tematykę rodzinnej fotografii codzienności
  • światło przyciągające wzrok w jeden punkt kadru + przestrzeń negatywna.

  • Dobrze,  żeby zdjęcie minimalistyczne opowiadało jedną historię, miało jeden temat
  • Starajcie się wykorzystywać elementy otoczenia: minimalistyczna architektura, pole, plaza, duże ściany
  • a przede wszystkim niech na zdjęciach będzie duuuuużo przestrzeni
  • Spróbuj też zmienić perspektywę – fotografuj z góry lub od dołu, by wyeliminować zbędne elementy w tle


Czarno-białe czy kolorowe?

Kadry czarno-białe usuwają od razu kolor jako element odciągający uwagę, więc często mogą pomóc w tworzeniu minimalistycznych kadrów. Wydawałoby się, że jest to łatwe rozwiązanie. Trzeba tylko uważać na to, że obróbka w czerni i bieli podkreśla kontrasty. Nawet niebo z chmurami może wtedy bardziej przyciągnąć wzrok. Gdy zostawimy kadr w kolorze, na którym będzie tylko jeden mocniejszy punkt koloru na bardziej neutralnym tle, to ten kadr może być bardziej minimalistyczny w odbiorze.




I…. tyle teorii. Teraz czas na Was – czekamy na Wasze zdjęcia na naszej grupie projektowej. Temat – minimalizm. 


Powodzenia!

____________________________________________

O nas: 
Kadrografia to blog z tutorialami i artykułami o fotografii rodzinnej dla każdego, kto chce robić lepsze zdjęcia swojej rodzinie.

Piszemy tutoriale uczące fotografii:

Piszemy posty inspiracyjne:

Prowadzimy dla Was projekty fotograficzne i promujemy Waszą pracę:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *