Projekty fotograficzne na Nowy Rok – lista pomysłów i zaproszenie do naszego projektu
Jeżeli na liście postanowień noworocznych jest: nauczyć się robić lepsze zdjęcia, to dobrze trafiliście. Jeżeli już robicie dobre zdjęcia, to pewnie szukacie nowych pomysłów na projekty w Nowym Roku – w takim razie ten wpis jest także dla Was.
Zebrałyśmy dla Was pomysły na projekty fotograficzne. Na samym końcu napiszemy o projekcie, który poprowadzimy na Kadrografii i chcemy, żębyście do nas dołączyli! Nie będzie tak intensywnie jak w Projekcie Opowieść grudniowa – obiecujemy, że KAŻDY da radę!
Lista pomysłów na roczne projekty fotograficzne:
1. Projekt 365
Projekt jednego zdjęcia codziennie. Wydaje się łatwiejsze niż jest. Bo jak mija kolejny pochmurny dzień w miesiącu, taki sam jak wszystkie inne, a Ty już masz zdjęcie, jak dziecko leży, siedzi, stoi czy je, to zaczyna się pod górkę. Mimo to właśnie dlatego taki projekt bardzo dużo uczy nas o fotografii, motywuje do znajdywania nowych sposobów czy kreatywnych perspektyw fotografowania podobnych momentów. Projekt 365 plusów ma więcej: fotografowana codzienność układa się po kilku miesiącach w piękną kronikę rodzinną. Jeżeli możecie, chcecie, macie zapał, to naprawdę warto. Na Facebooku poszukajcie grupy, do której możecie dołączyć, by prywatnie dzielić się zdjęciami i motywować. I pamiętajcie, że jak zapomnicie zrobić zdjęcie raz czy dwa, to świat się nie zawali. Naprawdę.
To nie jest jednak projekt dla wszystkich. Jeżeli pracujesz na cały etat poza domem, jeśli dzieci są starsze i dużo czasu spędzają w szkole lub na zajęciach, to warto poszukać innych projektów. Podobnie może być, jeżeli jesteś osobą, która woli zrobić jedno świetne zdjęcie od czasu do czasu, nad którym może musi więcej pomyśleć i dłużej popracować nad obróbką. Są więc jeszcze inne opcje.
2. Projekt 52
Co tydzień jedno zdjęcie. Tu już łatwiej, prawda? I tak, i nie. W takim przypadku jest (wewnętrzna) presja, by to jedno zdjęcie położyło wszystkich na łopatki. Skoro zajęło Ci cały tydzień, to przecież trzeba stworzyć arcydzieło. Żeby uniknąć frustracji, projekt 52 warto przekształcić w projekt tematyczny i potraktować jako cotygodniową naukę czegoś nowego. Na każdy tydzień założyć sobie temat lub aspekt fotografii (na przykład: „długi czas naświetlania”,„autoportret” „śniadanie” itd.) Jeżeli chcecie, to na Facebooku możemy dla Was stworzyć przykładową listę 52 zadań fotograficznych. Dajcie znać w komentarzach.
3. Inne projekty cotygodniowe o ograniczonej ilości zdjęć lub ram czasowych (dowolnie można te liczby zmieniać). Przykłady:
– Projekt „15 minut” – collage cotygodniowy jednej scenki, trwającej 15 minut
– „Historia jednego dnia” – 10 fotografii z jednego dnia tygodnia
4. Projekt jednego tematu cały rok
Robimy serię zdjęć pod jeden temat (oczywiście można / trzeba robić też inne zdjęcia spoza projektu), przykładowo: projekt fotografowania na jednej ogniskowej, projekt kadrów czarno-białych, projekt fotografowania taty, projekt „Dzieci tu były” – czyli martwa natura (zabawki, rzeczy, góra prania) bez osób w kadrze, projekt „Wszyscy w jednym kadrze.”
5. Projekt 12 miesięcy
Ostatni pomysł to projekt, w którym skupiamy się na jednym aspekcie na miesiąc i ćwiczymy się w nim, aż osiągniemy mistrzostwo 🙂 Idealny dla osób, którzy mają dużo czasu i zapału, bo mogą stworzyć w ciągu miesiąca całą serię pięknych zdjęć, ale jeszcze lepszy dla osób, którzy może będą miały bardzo pracowity i zabiegany miesiąc i sięgną po aparat tylko raz, dwa razy w miesiącu. Taki projekt bardzo pomoże tym, którzy robią projekt 365 lub 52, bo nada im co miesiąc nowej motywacji do działania. Tak, jakby pierwszy dzień każdego miesiąca był pierwszym stycznia.
I uwaga: właśnie taki projekt zaczynamy na Kadrografii.
6. Projekt 12 ćwiczeń fotograficznych – Projekt #kadrografiapl
1. dnia każdego miesiąca opublikujemy nowe ćwiczenie na dany miesiąc razem razem z tutorialem i wskazówkami. Jeśli będziecie ćwiczyć pilnie przez cały miesiąc 😉, to na pewno powstaną rewelacyjne kadry codziennej fotografii rodzinnej. Wybrane Wasze zdjęcia opublikujemy pod koniec miesiąca na naszym blogu. Na 2019 rok planujemy dwa motywy przewodnie – chcemy doskonalić Wasze i nasze własne umiejętności w zakresie kompozycji i światła. W fotografii codzienności te dwa obszary ogromnie wpłyną na jakość Waszych zdjęć. Pod koniec roku Wasze rodzinne kadry będą świetnie skadrowane i pięknie doświetlone 🙂
Już 1 stycznia ruszamy z pierwszym ćwiczeniem!
Już 1 stycznia ruszamy z pierwszym ćwiczeniem!
Szczęśliwego Nowegu Roku!!!
– Kasia, Paula, Renata
(autor atykułu – Renata)