Światło jesienne – ćwiczenie fotograficzne na październik
Dla wielu fotografów jesień to ulubiona pora roku. Z jednej strony to na pewno dzięki bogatym w ciepłe tonacje kolorom liści, które mamy jesienią: ciepłe czerwienie, pomarańcze, brązy często lepiej wyglądają na zdjęciach niż jaskrawe zielenie wiosny i początków lata. Ale kolory to nie jedyny urok fotografii jesienią.
Światło o tej porze roku potrafi być magiczne, idealne do fotografii. Ze względu na to, że słońce jest niżej na horyzoncie, nie musimy się martwić o mocne kontrasty, jak przez większość słonecznych dni latem. Nie musimy też wstawać bardzo wcześnie rano ani czekać do późna na miękkie światło złotej godziny. Już w godzinach popołudniowych i przez kilka godzin rano mamy światło, które jest niskie, bardziej miękkie i rozproszone.
W tym miesiącu naszym ćwiczeniem będą kadry oświetlone światłem jesiennym. Jesienne kolory liści nie są konieczne w tym ćwiczeniu, skupiamy się na świetle – chociaż oczywiście chętnie zobaczymy zdjęcia z jesiennych lasów i parków.
Jak zwykle mamy kilka wskazówek:
- Fotografuj rano lub oraz późnym popołudniem, jeśli chcesz ująć na zdjęciach najbardziej magiczne światło – czyli wykorzystując złotą godzinę. Im późniejsza jesień, tym bardziej złota godzina wydłuża się dwóch czy nawet trzech godzin!
2. Fotografując pod słońce z wykorzystaniem światła tylnego, eksperymentuj z perspektywą, zmieniając położenie aparatu w stosunku do słońca – być może uda ci się złapać rozproszone promienie lub ciekawą flarę
3. Wyjątkowe warunki do jesiennych kadrów mamy w czasie mgły – jeśli tylko możecie, wykorzystajcie takie chwile – mi się nieraz zdarzało zatrzymywać samochód w drodze do pracy, żeby złapać taki mglisty krajobraz choćby telefonem! Was zachęcam do zabrania aparatu, jeśli zapowiada się mglisty poranek. Możecie też fotografować mglisty krajobraz przez okno. Mglista pogoda czasami utrzymuje się przez cały dzień.
4. Rosa na trawie czy krople po deszczu na liściach czy na szybie stworzą w słoneczny poranek efekt bokeh, jeśli sfotografujemy je na niskiej przysłonie
5. Obserwuj światło i jego kontrasty – nie tylko na zewnątrz, ale też w domu. O każdej porze roku to, jak światło układa się w naszych pomieszczeniach jest inne.
6. W pochmurne i deszczowe dni, kiedy nie mamy pięknego jesiennego światła, nadal możemy pokazać jesienną atmosferę – być może w formie zaparowanej szyby, pary z ust w mroźny poranek lub dramatycznych chmur po deszczu.
7. Jak zwykle, pamiętajcie o dobrej kompozycji i kadrowaniu oraz o tym, by zdjęcie miało spójny przekaz.
Czekamy na Wasze zdjęcia na Instagramie pod hashtagiem #kadrografiapl i na naszej grupie na Facebooku https://www.facebook.com/groups/280107449367793
Tekst i fotografie:
Renata Plaice – https://www.instagram.com/renata_plaice_photographs/